Teško sirotinji koja plaća ceh
Nove mere Vlade Srbije i stezanje kaiša koje bi trebalo da pomognu da država izađe iz krize najviše će pogoditi običan narod, koji već ne može da sastavi kraj s krajem. Podizanje PDV uticaće na poskupljenje svega, a to će pogoditi i džepove javnih ličnosti, pa ne čudi što se i oni bune i pitaju - dokle?
- Po čijim će leđima, nego po leđima naroda. Ogorčena sam, razočarana, uverena da će najavljene mere pogoditi one koji to najmanje zaslužuju, koji jedva krpe kraj sa krajem. Ne znam kuda ide sve ovo osim u još veće siromaštvo. One koji imaju mnogo para teško da išta može da pogodi, jer su se davno obezbedili. Teško sirotinji, jer će opet oni da plate ceh - smatra Nela Bijanić. Aca Ilić uzda se u dijasporu koja je uvek pomagala kada je bilo najteže.
- Jasno je da svi moramo rigorozno da stežemo kaiševe i da ne možemo više da trošimo ono što nemamo. Mada, estrada je već toliko "pritegnuta" da nema dalje. Trpimo već 25 godina, pa moramo da se stegnemo još. Ako ne dočekamo bolja vremena, dočekaće ih valjda naša deca. Možemo da se uzdamo samo u dijasporu koja je uvek pomagala kad je najteže. Dijaspora šalje pet i po milijardi evra godišnje, a mi nemamo ministarstvo za dijasporu! Našim zemljacima se mora odati priznanje, mada ni ljudima u inostranstvu nije lako - kaže Ilić.
- Sigurno će nas sve pogoditi nove mere Vlade, ali nije red da mi pevači kukamo. Ipak mi živimo bolje od mnogih ljudi. Šta da kaže čovek koji živi sa prosečnom platom ako se mi žalimo? Ja se samo molim da nam svima bude dobro. Jer, ako narodu nije dobro, kako mi da opstanemo? Biće nam teško, ali bar nismo u tuđini, već na svome. Kako je, tako je naše je - kaže Mina Kostić.
Za razliku od pevača koji još koliko - toliko mogu da zarade i žive normalno, glumci su u mnogo gorem položaju od njih.
- Zaprepašćena sam kako se ovo radi i čije dugove to ja vraćam. Ove mere neće nikog pogoditi osim običan svet. Vraćam pare koje nisam ja potrošila. Strašno! Građani nisu napravili te dugove, a moraju da ih vraćaju. I zbog toga će nam biti teško do 2014. ili 2015. godine, kada najavljuju oporavak. Pa nemam ja šest života. Šta da kažem osim što sam razočarana. Samim poskupljenjem osnovnih životnih namirnica nama će smanjiti penzije - razočarana je Zlata Numanagić.
- Nemam ništa protiv da stegnemo kaiš, da se štedi, samo ako će to donese rezultate i da se vidi neko svetlo na kraju tunela. Do sada smo imali loše iskutsvo, tako da ćemo da vidimo šta će sada da bude. Biće teško i to je neminovno. Ali, nemamo drugog izbora nego da izdržimo - smatra etno pevačica Biljana Krstć.
Evro za spas- Mene neće pogoditi mere štednje i smatram da je krajnje vreme da promenimo način razmišljanja. Moramo da volimo svoju zemlju i da damo nešto za nju. Kao da svako samo gleda kako da prevari državu, a varamo sami sebe jer država smo mi. Kada bi se građani Srbije samo malo upoznali sa poreskim sistemom u evropskim zemljama i Americi, drugačije bi mislili i pričali. Umesto da jadikujemo, hajde da svi damo po jedan evro da pomognemo državi. Za čas bi se sakupilo šest miliona evra. Tako sto dana i izlazimo iz krize! - stručno objašnjava Miloš Bojanić, inače član vladajuće Srpske napredne stranke.
|