Zasviralo sa Ovčara i Kablara
Uz zvuke festivalske himne "Sa Ovčara i Kablara", koju je za ovu priliku odsvirao trubački orkestar Gorana Rankovića i podizanjem saborske zastave, u Guči je počeo 53. Sabor trubača na kome se ove godine očekuje preko pola miliona posetilaca iz svih krajeva Srbije i sveta.
Uz zaljubljenike u zvuk trube i veliki broj novinara Sabor trubača je otvorio pesnik Dobrica Erić rečima: "Iz truba u Guči izleću, zapravo, beli golubovi mira i trube iz Guče nisu ratne trube, već trube koje pozivaju sve narode sveta na mir i radost."
Ovogodišnji Sabor trubača, prema rečima Adama Tadića, direktora Centra kulture u Guči, biće jedan od najbolje organizovanih i najposećenijih do sada.
Najmlađi posetilac
U Guči, svetskom svetilištu trube, niko nikoga ne pita za godine, ali će ostati zabeleženo da je najmlađi posetilac Sabora trubača ove godine Jan Bole iz Maribora. Zapravo, Jan je rezultat prelepe ljubavne priče između Ane Đokić iz Guče i Domena Bolea iz Slovenije.
"Domen i ja smo se upoznali pre 10 godina na Saboru trubača u Guči. Moj sadašnji suprug prosto je zaljubljen u Guču, trube, ali, kako se ispostvilo, i u mene. Nakon 10 godina ljubav smo krunisali brakom, koji nam još više ulepšan rođenjem Jana kojem je tek dva i po meseca, ali mislim da je već vreme da čuje zvuk truba u Guči i da oseti saborsku atmosferu. Već sada sam sigurna da će i Jan iz sve snage voleti Guču i trube", istriče Ana Bole, ponosna majka najmlađeg posetioca 53. Sabora trubača.
Zbog Sabora bežao iz vojske
Koliko su Dragačevci vezani za Sabor trubača u Guči svedoči i sećanje Gvozdena Ružića (62) iz Guče.
"Vojsku sam služio 1972. godine u Kranju i znao sam da zbog vojske moram da propustim bar jedan Sabor trubača. Međutim, kako je za mene to bilo nezamisivo, na dan početka Sabora pobegnem iz kasarne, a zatim avionom do Beograda, pa autobusom do Guče gde sam proveo samo dva-tri sata, ali dovoljno da zadovljim dušu. U kasarnu sam se vratio na vreme da niko ne primeti da sam pobegao, a da su me uhvatili, ako ništa drugo, ribao bih podove u kasarni bar mesec-dva, ali bio sam spreman i na to", priseća se Gvozden Ružić.
"Učinili smo sve da na najbolji mogući način i domaćinski, onako kako dolikuje Dragačevu i Dragačevcima, ugostimo goste sa svih meridijana koji će doći u Guču da čuju i vide najbolje trubače sveta i da se odmore", kaže Tadić.
"Zapravo, odmora u Guči nema dok traje Sabor jer će se kao na traci smenjivati muzički događaji među kojima je svakako najveće nadmetanje 16 duvačkih orketara iz Srbije i izbor naboljeg trubača, međunarodno takmičenje duvačkih orkestara iz nekoliko zemalja u kojima se sve više svira srpska muzika. Naravno, ovogodišnji Sabor trubača će na svoj način obeležiti Aca Lukas, ali i pojedinačni koncerti Gorana Bregovića, orkestra Dejana Lazarevića, Bobana i Marka Markovića, Dejana Petrovića i drugih orkestara", objašnjava za "Vesti" Adam Tadić uz napomenu da je se broj učesnika u kulturnim događanjima ove godine popeo na više od 1.200.
Ka Guči će se ovih dana kretati prave reke posetilaca iz zemlje i sveta, a među prvima su u Guču stigli Milutin (50) i Irena Davinić iz Minhena.
"Irena je Nemica, a ja sam iz sela Trnava kod Čačka, ali već 25 godina radim u Minhenu. Irena i ja možemo mnogo toga u životu da propustimo, ali ne i Sabor trubača u Guči. U Guču dolazim od šeste godine, znači od prvog takmičenja trubača, a sa Irenom redovno dolazim već 15 godina, od kada smo se venčali. Ja sam zaljubljenik u zvuk trube i Guču, ali me je Irena u tome nadmašila jer je ona ta koja je u naš bračni život uvela pravilo da je Guča neizostavni deo našeg života i da je prisustvo u Guči svake godine neizostavno", ističe Milutin dok Irena na tečnom srpskom jeziku dodaje da su Milutin i Guča nešto najlepše što joj se dogodilo u životu.