Blagostanje u muzici je prošlo
Stariji i iskusniji pevači koji su na estradi po dve-tri i više decenija sa setom se prisećaju vremena kada se od pevačkog posla lepo i lagodno živelo. Danas je situacija potpuno drugačija, a mladi pevači koji su tek stasali za estradu ni ne znaju da li će i koliko uopšte opstati.
- Blagostanja u muzici više nema, niti će biti! Zauvek je prošlo. Sve je teže zaraditi i steći. O onome što su pevači nekad zarađivali i kako su živeli, mladi danas mogu samo da sanjaju. I za starije važi - ko je stekao, stekao je, sad je teško zaraditi od pevanja i za hleb, mleko i struju, a kamoli za krov nad glavom.
- Nikad nije bilo teže steći i sačuvati. Ne samo zbog ekonomske krize, već i zato što je pevača mnogo, štancuju se na svakom koraku, a mnogi pokušavaju da se probiju na estradu jer nemaju šta drugo da rade. Nikada svom detetu ne bih poželeo da krene ovim putem na kojem je izvesna jedino totalna nesigurnost. Sigurnije je završiti školu - kaže Aca Ilić.
Zanimaju ih samo pareSamo jure za novcem: Rade Jorović
Kako smatra Rade Jorović, za većinu mladih pevača nema perspektive, ali pre svega zbog motiva zbog koga su ušli u ovaj posao.
|
Upravo iz tog razloga Vesna Zmijanac je svojoj muzikalnoj ćerki Nikoliji postavila uslov - prvo fakultet, pa onda muzika. Kako kaže Vesna, razlika između njenog početka i onog kako danas počinju mladi pevači je ogromna.
- Možda je mladima danas lakše nego nama, jer imaju nas. Moja generacija nije imala nikoga. Nije bilo bogatih, moćnih i slavnih roditelja, nije bilo ovoliko medija i načina da se neko pokaže i uspe. Kod mladih je danas sve ubrzano, nabudženo, brže se dolazi do cilja. Ali ne verujem da mlade pevače čeka sjajna budućnost. Pošto je sve ubrzano, brže će i da ostare. Često kažem - neka im je bog u pomoći, s obzirom na okolnosti novog surovog doba - smatra Vesna Zmijanac.
I Gordana Stojićević-Janković se slaže da je vreme blagostanja za pevače nepovratno prošlo. A cena uspeha na estradi je mnogo veća nego nekada, pa se postavlja pitanje isplativosti finansiranja u karijeru.
- Meni to zvuči jezivo, ali neophodan je veliki početni kapital da bi se napravila karijera. Živimo u surovom svetu kapitalizma i ispada da je bez kapitala nemoguće mrdnuti iz anonimnosti. Iako sam u muzičkom svetu decenijama, za mene je enigma kolika je danas cena uspeha. Kako sam čula od drugih, pa i od talentovane dece odbijeni su na nekim muzičkim takmičenjima, jer nisu imali odgovarajuću finansijsku podlogu. Ulaganja su sve veća, a vraćanje uloženog je sve teže i neizvesnije. Prema tome, za veliki broj mladih i muzičkih talentovanih ljudi budućnost je krajnje neizvesna. O nekoj velikoj zaradi i da ne govorimo - kaže Goca.