MARINKOVIĆ
Čitateljka, 29-godišnja Jasmina Marinković iz Loznice piše nam da njeni preci krsnu slavu Aranđelovdan i prezime nisu menjali. Kaže da je negde pročitala da Marinkovići koji slave ovo krsno ime potiču iz okoline Prizrena.
U monografiji oblasti Rađevina (u srbijanskom Podrinju) u kojoj je Krupanj najveće mesto, o Marinkovićima iz Likodre koji slave Aranđelovdan postoji šturo obaveštenje da su starosedeoci.
Selo Likodra nalazi se na trima rečicama Likodri, Međupci i Cerovici, a Marinkovići žive zajedno sa Dojićima i Kaldrmićima koji spadaju u tzv. "starije doseljenike" u Jevtićkoj mali smeštenoj na visokim podovima na pristojnoj strani reke Likodre. Navodeći Dojiće i Kaldrmiće, ostaje nejasno da li se radi o jednoj ili dve porodice.
Kako bilo, za Dojiće u Likodri je zabeleženo da su stari doseljenici nepoznatog porekla i da slave Đurđic. Sa njima su srodnici Đuričići u Tolisavcu i Vasiljevići u Beloj Crkvi. Kako iz ovih činjenica nismo mogli da izvedemo zaključak, potražili smo Jevtiće, kojih je nekad moralo biti u Likodri, u ovom selu ih poodavno nema.
Ali ih ima u drugim rađevskim selima i postoji podatak da su od njih Božići sa slavom Sv. Stevan, a da su sa njima srodnici i Vasiljevići (staro prezime - Nešović) i Đukići (staro prezime - Đuričići).
B E S P L A T N OIstražite svoje poreklo
Poštovani posetioci sajta,
Ako želite da saznate odakle i otkad potiču koreni vaše porodice i kako je nastalo vaše prezime, “Vesti“ će vam to omogućiti - dovoljno je samo da pišete na našu e-mail adresu - redakcija@vesti-online.com
Osim osnovnih podataka o sebi - ime, prezime i adresa, potrebno je da navedete što više vama poznatih činjenica o svojoj porodici i zavičaju: OBAVEZNO odakle potiču vaši preci i koja vam je krsna slava, a zatim, ako je moguće, i u kojim krajevima su živeli i žive delovi vaše šire familije, da li su menjali prezime i kada. Možete tražiti podatke samo o jednom prezimenu - vašem sadašnjem ili, za žene, devojačkom.
Obilje podataka vam garantuje i sadržajnu priču o vašim korenima. Odgovore će vam davati naši saradnici etnolozi mr Radomir D. Rakić i Vera Stanisavljević-Rakić.
|
U kolubarskom selu Sedlari, Marinkovići su skorašnji doseljenici iz Osata u Bosni koji slave Aranđelovdan. U obližnjim Robajama žive Marinkovići i Gavrilovići sa istom tom slavom, a u srodstvu su sa Žužićima (Žugićima) doseljenim s Čeva u Crnoj Gori u drugoj polovini 17. veka.
Drugi su Marinkovići iz Dljina u Donjem Dragačevu koji pripadaju drugoj najstarijoj porodici u ovom mestu pod zajedničkim prezimenom Buzadžije - od kojih potiče više grana sa različitim prezimenima među kojima su i Marinkovići. Svi slave Aranđelovdan i pretpostavljaju da su starinom od Skadra. Dalje traganje je išlo prema drugom mogućem najstarijem zavičaju Marinkovića - Martinićima u Bjelopavlićima.
Tamo su još u 15. veku živeli samo Lužani, najstariji supstrat srpskog stanovništva. Kasnije su ih potisnuli doseljenici potomci Bijelog Pavla koji su se posle Kosova naselili iz Metohije. Ostali Lužani, među kojima je bilo i Marinkovića, iselili su se, jedni u Primorje a drugi u Srem. O njima svedoči toponim Marinkova Murva (dud) na brdu Goreviću. Marinko, po kome su dobili prezime Marinkovići, bio je Lužanin. Lužanska slava je Aranđelovdan.
Posle svega, može se reći da su iz Bjelopavlića vrlo stare porodice još iz vremena Ivana Crnojevića, što je 15. vek, poreklom i srodne Marinkovićima, porodice u Likodri ili bar u vezi sa njima: Gavrilovići, Buzići (skraćeno: Buzadžije) i Đuričići. Put kretanja Marinkovićevih predaka išao je preko Starog Vlaha, Zlatibora, pa na Pogorinu i kolubarska sela do Rađevine.