Subota 20. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
/
0
Utorak 07.05.2019.
10:12
Vestionline A

Srpski vitezovi zavoleli sablju

Koliko su srpski oklopnici bili zastareli, najbolje je već u 15. veku opisao turski janičar, Srbin Konstantin Mihailovič iz Ostrovice: "Kad se spremate u borbu sa Turcima, morate se lako naoružati, da biste lako mogli oružjem rukovati, jer su u tom pogledu Turci daleko ispred nas. Ako ga goniš, tada će ti uteći, a ako on tebe goni, onda mu nećeš uteći. Turci su zbog lakog naoružanja uvek hitri, a mi smo zbog teških konja i teškog naoružanja uvek lenji. Jer, kad mnogo imaš na glavi, težak ti je i duh, uz to, ne čuješ i ne vidiš dobro na sve strane. Kad naš ratnik padne s konja, propao je, jer nema ko da mu pomogne da ponovo uzjaše, a on sam, bez pomoći, to ne može učiniti".

pixabay.com
Foto: Ilustracija

U doba kada su vitezovi zapadne Evrope tek počeli da oblače najteže, pune oklope, srpski vitezovi su već počeli da skidaju i ono malo gvozdenih ploča, koje su u vojnu modu ušle još u vreme cara Dušana, u 14. veku.

Već pola veka kasnije, plemeniti srpski ratnici su počeli da upotrebljavaju lakše oklope sa grudnom pločom, okovratnikom i šlemom, a vojnici su se od njih, vitezova, razlikovali jer ispod čeličnih ploča nisu imali pancirna odela. Samo najviši predstavnici plemstva su oblačili pun, gotski oklop, i to tek na svečanostima i ceremonijama. Jedan takav je despotu Lazareviću stigao iz Mletačke republike 1403. godine, kao čestitka za srećan povratak iz rata sa tatarskim kanom Tamerlanom, i za dobijanje despotske titule. Puni oklopi i nisu mogli da steknu popularnost, jer se u Srbiji nisu proizvodili, pa ih je bilo teško nabaviti.

Dok su zapadnoevropski vitezovi zadržali mač kao osnovno sredstvo borbe, srpski vitezovi su sve više počeli da koriste i sablju. Ovaj mač krive oštrice, u Evropu su doneli varvari iz Azije još u 4. veku, a u Srbiju je stigla čitav milenijum kasnije, iz Ugarske i Turske. Dobra sablja se teško nabavljala, pa ih je bilo malo, a srpska vojska je češće počela da ih koristi kako je na bojnom polju jačala konjica.

U Evropi je zenit popularnosti sablja doživela u 18. veku, kada je bila glavno konjičko oružje u većini evropskih vojski.

Laka konjica

U okviru vojne reforme, despot Stefan Lazarević je uz tešku konjicu, nekadašnje jezgro vojske uveo i laku. Ubrzo je 1397. doneo odluku, da svaki vlastelin mora da opremi 20 "pešaka" i jednog lako naoružanog konjanika. Zaveden je i poseban danak za vojsku, koga nisu bili oslobođeni ni manastiri. Pešadija se regrutovala među čobanima i ratarima, a bilo je i strelaca.


 

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
bik21. 4. - 21. 5.
Budite promišljeni pred osobom koja vas je zaintrigirala svojom pojavom ili pričom o poslovno finansijskoj saradnji. Konsultujete svoje saradnike, pre nego što donesete neku zvaničnu odluku. Više glava potencijalno može da smisli bolje rešenje. U susretu sa voljenom osobom, trebate uživati u ljubavi.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
DNEVNI HOROSKOP
ribe20. 2. - 20. 3.
Imate utisak, da neko ogranicava vaše poslovne mogućnosti ili da vam nameće određena pravila ponašanja. Dobro razmislite na koji način treba da se izborite za bolju poslovnu poziciju, nemojte potcenjivati nečiju ulogu. U emotivnom smislu nije vam dozvoljeno baš sve i nemojte preterivati.
  • 2024 © - vesti online