Ponedeljak 23. 12. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
/
0
Utorak 26.06.2018.
13:14
M. Đorđević - Vesti A

Priča o srpskom Čehovu

Samo najuži krug prijatelja znao je pravu prirodu književnika i boema Stevana Sremca. Tvorac urnebesne "Ivkove slave" i ljubavnih zapleta sa Zonom Zamfirovom i lepim kćerima popova Ćire i Spire, u životu je bio potpuna suprotnost svojim slavnim likovima.

commons.wikimedia.org
Stevan Sremac

Moralo je da prođe dosta vremena od piščeve smrti 1906. godine da bi Dragutin Ilić, njegov drug i potomak slavnih pesnika Ilića, obelodanio da je Sremac, koga su još savremenici prozvali srpskim Čehovom, bio povučen, usamljen i preosetljiv čovek. Mrzeo je uštogljena društva, bonton, laskanje i lažnu otmenost. Beogradskim salonima pretpostavljao je zabačene kafane na obali Dunava, sa pijanim alasima pod stolom.

Stevan Sremac se proslavio slikajući naravi srpskog juga, iako je potekao sa srpskog severa, iz Sente u Bačkoj, u ondašnjoj Mađarskoj. Rođen je 1855. godine u zanatlijskoj porodici. Roditelje je izgubio rano, majku u trećoj godini, a oca uoči punoletstva. Kada je u 14. godini završio osnovnu školu u svom rodnom mestu, u svedočanstvu mu je pisalo da je Srbin pravoslavne istočne vere, kao i to da se dobro vladao.

Ocenu "odličan" imao je samo iz gimnastike. Vrlo dobar uspeh je postigao u nauci hrišćanskoj, Bibličnoj povesnici, liturđici, srpskom čitanju, jezikoslovlju i pripovedanju, mađarskom čitanju, zemljopisu, otačestvenici (istoriji), risovanju (crtanju).

Ocenjen je sa "dobar" u tumačenju Jevanđelja, pojenju crkvenom, nemačkom čitanju i ekonomiji, dok je u računu, odnosno matematici zaslužio tek dvojku. Sa ovakvim uspehom je prešao na dalje školovanje u ondašnju Srbiju, kod svog ujaka Jovana Đorđevića, koji je bio ugledni profesor istorije.

Književni sto

Druga Sremčeva kuća bila je u čuvenoj beogradskoj kafani Dardaneli. Godinama je jedan sto bio rezervisan za "gospon profesora". Sa njim je redovno zasedalo društvo koje su činili pisci Đura Jakšić, Milovan Glišić, Radoje Domanović, Janko Veselinović, Simo Matavulj, Vojislav Ilić i kompozitor Stevan Mokranjac. Pila se zelena rakija, a sve pesme bile su dozvoljene, osim one "Mili Bože, na svemu ti hvala", što će se razumeti kada se otkriju Sremčevi politički stavovi. Iz sličnih razloga, društvo iz Dardanela nikako nije podnosilo goste hotela Grand.



 

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
vaga24. 9. - 23. 10.
Imate dobro idejno rešenje, ali neko pokušava da ogranici vasu ulogu i uticaj na dalji tok poslovnog dogovora. Nemojte dozvoliti, da se nesporazum negativno odražava na vasu koncentraciju ili da vas neko "ulovi" u svoju zamku. Važno je da se nalazite u pozitivnom okruženju. Pažljivije birajte društvo za grad.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
  • 2024 © - vesti online