I to je bio Balkan: Žene u srpskim ustancima
Uoči Prvog srpskog ustanka u Beogradskom pašaluku živelo je tri stotine hiljada srpskih žena i nijedna nije umela da čita i da piše. One su radile najteže poslove i život provodile bez ikakve zaštite, porodične i pravne. Srpkinje su na samom početku 19. veka bile deo porodične imovine, kao stoka, njiva ili kuća, i reč najbolje među njima bila je slabija od reči najlošijeg muškarca. Ali, i od tog zla dolazilo je gore.
Beogradskim pašalukom su u to doba vladale četiri dahije, Aganlija, Kučuk Alija, Mula Jusuf i Mehmed Fočić.
Ovi janičari, odmetnuti od sultana, bili su oličenje najgoreg doba turske vladavine na Balkanu. Beogradski pašaluk je postao slobodno lovište na ljude i imanja, o čemu govori i Vuk Karadžić, svedok tih godina.
On je zapisao da su iz okruženja, posebno iz Bosne i Albanije, navalili "svi besposličari, krvnici i beskućnici", na mučeni srpski živalj kao "orlovi na strvinu", postavši poverljivi dahijski ljudi. Prava su bili lišeni i srpski knezovi, i to onih prava koje im je dao sam sultan.
Nove turske vojvode, muselimi i subaše, sa svojim momcima, po zlu zapamćenim kabadahijama, najviše su nad narodom tiranstvovali i besnili, zapisao je u biografiji Karađorđevoj hroničar 19. veka Konstantin N. Nenadović.