Ono naše, što nekad bejaše: Doživljaji Mike Miša
Beogradski dnevnik "Politika" na strip-šale je, kao na svakidašnju pojavu, čitaoce navikavao još od 1931, kada je uveo dodatak "Politika za decu". Ali, svoj najveći uspeh ovo izdanje duguje čuvenim junacima američkog majstora animacije Volta Diznija.
Odmah pošto se u svetu pojavila prva tabla sa dogodovštinama Mikija Mausa u "Politici", već 31. januara 1935. godine "Politika za decu" objavila je Diznijevo viđenje bajke "Tri praseta".
Od tada su popularni junaci postali zaštitni znak stripovanih priloga u "Politici" i njenim kasnijim izdanjima, poput "Politikinog zabavnika", pokrenutog 1939, u kome su likovi Mikija Mausa, Paje Patka, Šilje, Plutona i mnogih drugih američkih junaka obeležili čitavu epohu najveće srpske i jugoslovenske izdavačke kuće.
Iako je "Politika" proslavila Diznijeve junake u Jugoslaviji, zasluga za njihovo prvo predstavljanje pripada, zapravo, ilustrovanom dečjem listu "Veseli četvrtak".
Prvi broj je izašao u Beogradu januara 1932, a u njemu je, premijerno u Srbiji, viđen Miki Maus.
Ali, ne kao originalna Diznijeva kreacija, već kako ga je video domaći crtač Ivan Šenšin, potpisan kao "izmišlja čika Boža, crta čika Ika" u seriji zvanoj "Doživljaji Mike Miša".
Mika Miš je pre Drugog svetskog rata u Jugoslaviji bio ime za Mikija, da bi tek posle rata postao Miki Maus.
Adamson postao Sima
Strane junake je "Veseli četvrtak" posrbljavao, tako da su pored Mike Miša, i švedskog junaka Adamsona prekrstili u Simu. U ovom listu su pod drugim nazivima i imenima aktera štampani "Kacenjamer Kids" kao Ćira i Spira, koji su kasnije postali mnogo poznatiji "Bim i Bum". Objavljivan je i "Mačak Feliks" koji je prekršten u Mačak ili Macan Marko.
Uvođenje dodatka za decu u "Politici" i pionirski poduhvat izdavača "Veselog četvrtka" i te kako su bili zapaženi u drugim redakcijama.
Već septembra 1932. godine, beogradski dnevnik "Vreme" uveo je dodatak "Dečije vreme", objavljujući prvi nastavak stripa Sergeja Mironoviča Golovčenka "Doživljaji miša Mike i majmuna Đoke".
Slične dodatke uskoro će uvesti i drugi listovi širom zemlje, a svi će davati prednost poznatim domaćim autorima.
Naslovi u rimi
Stripovi objavljivani na poslednjoj strani lista najčešće nisu imali naslove. Tekst se po pravilu nalazio ispod slike i bio je pisan u stihu. Čak se i prilikom povremenog objavljivanja naslova stripova vodilo računa o tome da se oni rimuju: "Medved Slavko i Čupavko", "Čika Mika i pudlica Dika", "Čudne slike iz Afrike"...