I to je (bio) Balkan: Alkoholičar u ljubavi
U "Autobiografiji" koju je, naravno, pisao već u zrelim godinama, Branislav Nušić se duhovito osvrnuo na ceo svoj život, još od rođenja i detinjstva. Tada je utvrdio sledeće: "Ljubav je jedna vrsta pijanstva. Kad čovek prevali prvu i drugu čašu, otvori mu se apetit i javi žeđ i onda sručuje čašu za čašom. Tako je, otprilike, bilo i kod mene i mogu reći da sam postao pravi alkoholičar. Još se ne bih otreznio od prošle ljubavi, a ja bih već prihvatio čašu koja bi bila preda mnom."
![](/data/images/2018-02-07/714062_branislav-nusic_f.jpg?1519044616)
Iako je tvrdio da je imao čak 13 ljubavi, zapravo je među one tri ili četiri prave umešao školske drugarice, služavke, razne ljubavnice, čak i udate žene. Pišući o prvom poljupcu, zaključio je i ovo: "Čudnovato, čim sam odvojio usne sa usana, ja sam se osetio naoružan iskustvom koje je ljubavi isto tako potrebno kao i u svima drugim pojavama života. I kao što iskustvo uvek donosi razočaranje, tako se to i kod ove moje ljubavi desilo. Uostalom, razočaranje je najobičniji i obligatan kraj svih ljubavi."
Nušićeva poslednja iz "Autobiografije", 13. ljubav, postala je njegova supruga. Zvala se Darinka i bila je ćerka trgovca Božidara Đorđevića. Kada je krajem 1891. godine došla u Bitolj u posetu ujaku, konzulu Dimitriju Bodiju, upoznala je njegovog pisara Branislava Nušića. Bila je to ljubav na prvi pogled.