Svakog gosta tri dana dosta
Uvrh Fojnice i njene glavne, Bosanske ulice nalazi se gostinska kuća, musafirhana, koja se smatra najstarijom sačuvanom građanskom kućom u Bosni i Hercegovini. Iako oronula, još privlači poglede svojom orijentalnom gradnjom, i svedoči o raskoši prema kojoj je nekada bila poznata fojnička čaršija.
Sagrađena je još u 16. veku u Atik mahali, da bi izašla u susret sve brojnijim putnicima koji su raznim poslovima dolazili u grad. Veruje se da je baš ova musafirhana izvorište poznate izreke da je "svakog gosta do tri dana dosta".
Fojnicu su u to doba Turci tek zaposeli, ali su njenim poslovnim životom još neko vreme upravljali Dubrovčani, trgujući rudama, zlatom i gvožđem. O tome govori i podatak da stari Fojničani i danas taj, nekada veoma živ deo grada, zovu Trgovišće, a ulicu koja se odatle spušta Pavlovac, u spomen lozi Dubrovčana koji su obeležili vreme pre Osmanlija. Varošica je imala, samo u dubrovačkom vlasništvu, više od 30 dućana.
Kako su, dakle, mnogi namernici baš tuda prolazili, Turci su podigli i kuću za njih, i to u isto vreme kada i džamiju, kojom su obeležili svoju vlast. Musafirhana je ugošćavala i čoveka i njegovog konja, jer je uz nju bila i štala u kojoj su se konjušari pažljivo brinuli o tom živom i veoma dragocenom "vozilu". Svaki gost je imao pravo na tri dana potpuno besplatnog boravka, gde je mogao da koristi i kuhinju, koja se koristi i danas, ali je preuređena u stan.
Ali, trodnevni besplatni boravak svaki putnik je mogao da koristi samo jedanput. Nije zabeleženo da je iko povredio to pravilo, a ono je vredelo "i za siromaha, k'o i za bega i sultana", tako da se ni u vanrednim okolnostima nije zloupotrebilo gostoprimstvo fojničke musafirhane. Za žene su bile odvojene prostorije sa turskim kupatilom, i tu je svako morao da se ponaša kako dolikuje. Putnici kojima nije bilo do pristojnosti, premeštali bi se u hanove i mehane, a najčešće u han fojničkog franjevačkog samostana na brdu Križ, gde su fratri morali da dvore pridošle kabadahije, takođe bez naknade. Pravilo o tri gostinska dana tu nije važilo, pa franjevački letopisi pamte mnoge nezgode sa razularenim gostima.
Fojnička musafirhana je odnedavno u vlasništvu jednog privrednog društva, a još u SFRJ je pretvorena u muzej. Unutrašnjost još čuva rezbarije na tavanici, drevne knjige i predmete, a hroničari su zabeležili i mnoge njene neobične goste, od kojih su dvojica u 17. veku napisali i dva sačuvana primerka Kurana.