Rudari otkrili toplu vodu
Usred Srema, na padinama Fruške gore, nalazi se pravi dragulj prirode. Pripada Nacionalnom parku, a poznat je već dugo kao banja Vrdnik. Budući bogata ozonom i izuzetno čistim vazduhom, ovo lečilište je dobilo i zvaničan status vazdušne banje.
Zanimljivo je otkriće toplih izvora ovog kraja. Tu je nekada bio rudnik mrkog uglja, pa su prvi uživaoci lekovite vode bili rudari. Oni su naišli na ova izvorišta još 30-ih godina 20. veka. Sami rudari su kvasili i potapali noge u ovu toplu, zelenkastu vodu.
Tom prilikom otkrili su nešto neverovatno: voda im je ublažavala bolove i druge, reumatske tegobe od kojih su mnogi bolovali. Rudnik je nakon više od 160 godina rada morao da bude zatvoren, upravo zato što su topli fruškogorski izvori potpuno potopili okna.
Od tada, malo-pomalo, počinje da se ulaže u izgradnju prirodnog lečilišta i iskorišćavanje lekovite vode, pa se Vrdnik vrlo brzo kretao ka modernom lečilištu. Ipak, zvaničan status banje je dobio tek pre 20 godina. Prva zdravstvena ustanova u ovoj banji izgrađena je 1976.godine i nosi naziv Termal.
Sremska Ravanica
Okolina banje Vrdnik bogata je spomenicima istorije i kulture. Najpoznatiji je manastir Vrdnik, kojeg nazivaju i manastir Ravanica jer su ga 1697. naselili monasi Ravanice iz podnožja Kučajskih planina. U ovom manastiru se čuva deo mošti kneza Lazara, zadužbinara izvorne Ravanice. Pored njega je podignut spomenik važnoj ličnosti srpske istorije, pesnikinji, novinarki i rodoljupki Milici Stojadinović Srpkinji, koja potiče upravo iz ovog kraja. Na prostoru Fruške gore nalazi se još 16 manastira, zbog kojih se ovaj kraj naziva i Fruškogorska sveta gora. Uz njih, značajna je i Vrdnička kula koja potiče još iz doba starih Rimljana.