Biblijski antihrist
U vreme čuvene konkordatske borbe 1937. godine Nikolaj je neumorno putovao svojom Žičkom eparhijom obaveštavao narod o tekstu Konkordata i pozivao da se on spreči. Gde god je dolazio dočekivale su ga stotine i hiljade vernika, protivnika ovog ugovora s Vatikanom.
Veliki svečani doček organizovan je vladici u jednom selu kod Užica. Pred njega su izašli konjanici, koji su bili u pratnji kolone ukrašenih fijakera. Jedan fijaker bio je namenjen za vladiku. Kada je seo, pošli su prema crkvi. Narod je bacao cveće, klicao vladici i pevao. Jedan stari bogomoljac priđe mu i reče:
- Vladiko, jeste li zadovoljni dočekom?
- Neka je slava Bogu - odgovori vladika.
- Ma, spremili smo mi i bolje. Bili smo spremili jednu veliku prangiju, koja je trebalo da pukne, kada se vi pojavite. Ali, prokleta Jereza (Jugoslovenska radikalna zajednica, stranka Milana Stojadinovića koja je podržavala Konkordat) ukrade nam noćas prangiju i ona ne puče - reče ljutito starac.
- Bolje što nije pukla, brate! Dalje će se čuti! - odgovori vladika sa osmehom i blagoslovi starinu.
Uskoro se Evropa suočila sa mnogo težom nevoljom koja je sukob oko konkordata bacila u stranu. Jačanje Hitlera u Nemačkoj dovelo je do ponovog razvrstavanja na saveznike i protivnike.
Jugoslovenska vlada Cvetković-Maček i knez Pavle Karađorđević potpisali su sa Nemačkom pakt, koji je naišao na veliki otpor naroda u Srbiji. Prvi otpor paktu poveo je u proleće 1941. narod Žičke eparhije. Kraljevčani su prvi organizovali demontracije.
Ogromna masa ljudi okupila se ispred episkopskog konaka u Kraljevu, tražeći da im se vladika obrati. Nikolaj je tada održao patriotski govor u kome je jugoslovensku vladu nazvao izdajničkom, a Adolfa Hitlera "biblijskim antihristom".
Iste večeri zaputio se u Beograd da pomogne oko izrade platforme i stava srpske crkve, kao i oko pakta i događaja koji su sledili. Posle sastanka svih episkopa u Patrijaršiji u Beogradu, patrijarh Gavrilo se 27. marta 1941. godine preko Radio Beograda obratio narodu i osudio pakt sa Nemačkom. Mnogi crkveni autoriteti smatraju da je patrijarhov govor, koji je, u stvari, bio saopštenje Arhijerejskog sabora, sastavio vladika Nikolaj.