Veliki dobrotvor počiva u Rumuniji
U čaršiji se uveliko pričalo da kapetan Miša zapravo podiže dvor za novog vladara. Međutim, vešti preduzetnik u trgovini, ovim drugim, političkim trgovinama, nije bio dorastao.
Kada je izabran za predsednika Svetoandrejske skupštine koja je vratila Obrenoviće na vlast, taj ishod mu nije bio po volji, pa je, razočaran, podneo ostavku. Zauvek se preselio iz Srbije u Bukurešt. Doduše, nekoliko puta putovao je u Beograd, ali samo privatno.
Boraveći u Vlaškoj, Miša Anastasijević je putovao po Evropi, a kada bi se vratio na svoje imanje, sa prijateljima i porodicom priređivao je balove, pozorišne predstave, kao i lov za kralja Karla i kraljicu Silvu.
Miraz za sirote Srpkinje
U Srbiji je ostalo zapamćeno - kad god bi Miša Anastasijević boravio u Milanovcu, o svom trošku je poručivao kod terzija da se svim devojkama, nevestama i starim ženama u njegovom rodnom kraju načini odeća. Bilo je godina kada je udavao i po deset sirotih Srpkinja, darujući ih spremom i mirazom od po stotinu dukata.
Za kapetan Mišu se tada govorilo: "Gde god se pojavi, iz njega je curelo zlato." Ipak, najveće priznanje mu je odao njegov politički protivnik, knez Mihailo Obrenović, kada je jednom prilikom primetio: "Da nije bilo majora Miše koji se svuda javljao kao Srbin bogataš, svakad prostrane ruke, danas bi malo ko i znao za Srbiju i srpski narod."
Kapetan Miša Anastasijević umro je u Bukureštu 1885. godine, a sahranjen je u crkvi koju je podigao na svom imanju Kležani. U palatu koju je zaveštao Beogradu uselili su se Velika škola, Gimnazija, Narodna biblioteka, Muzej i Ministarstvo prosvete. Još početkom 1909. osnovan je odbor za prenošenje njegovih zemnih ostataka u prestonicu Srbije, ali veliki narodni dobrotvor i danas počiva u kležanskoj crkvi, dosta oštećenoj još od zemljotresa koji je 1977. godine pogodio Rumuniju.