Mesto gde se vile kupaju
Legende su biseri usmenog narodnog stvaralaštva koji žive u svim srpskim krajevima.
U njima se, sa više ili manje istorijskog pokrića, govori o prošlosti pojedinih krajeva, i one su duboko prirasle uz sudbinu svojih neimenovanih tvoraca. Prenosile su se sa kolena na koleno, i najčešće se vezuju za ratove i ropstvo pod raznim zavojevačima. I, što je istorija bacala narod u crnje ambise, to je legendi bilo sve više.
Dvadeset pet živopisnih sela razbacano po brdima i njihovim ravnima, a najvećim delom na planinskim kosama planine čemernog imena i njegovih ogranaka Orlovca, Tumbe, Ostrozuba i Dobropoljske čuke poznati su pod zajedničkim imenom Crna Trava. Ovaj kraj se prvi put pominje u biografiji despota Stefana Lazarevića koju je 1431. napisao njegov učitelj Konstantin Filozof. Tu stoji kako je svirepi sultan Musa, unuk sultana Murata koji je poginuo na Kosovu 1389, poslužio iznenađenjem, i na sam Bajram, po ciči zimi, u pohodu od Sofije do Vranja i Novog Brda u strahovitom maršu prešao preko "planine glagoljemaja Čemernik" i opustošio sve što mu se našlo na putu.
Močvarni predeo u dolini reke Vlasine, gde se danas nalazi opštinsko središte za crnotravski kraj, bio je u dalekoj prošlosti obrastao bujnom travom i šibljem pa se nazivao Zeleni lug. Uz to opkoljen gustom šumom, bio je sasvim nepristupačan. Retko ko bi uspeo da niz strmo i teško prohodno razvođe siđe na dno vlasinske kotline. Jednom je u ovu tajanstvenu dubodolinu ipak prodrla grupa najhrabrijih čobana. Po povratku su pričali kako su u bistroj i ledenoj vodi na ušću reke Čemernice posmatrali kupanje vila, te su kotlinu nazvali Vilin lug, a ubrzo zatim, pošto su uvideli da bi tu dobro stoka mogla uspevati, počeli su je i naseljavati.