Đaci oživeli srpske motive
Nedavno je u Vinterturu četvrtu godinu zaredom održana kreativna jesenja radionica za učenike Srpske dopunske škole i njihove roditelje. Organizator radionice je nastavnica Jelena Todorović-Lazić, u saradnji sa Savetom roditelja Srpske dopunske škole u Vinterturu.
Okvirna tema ovogodišnje radionice bili su motivi sa narodnih nošnji, vezova, ćilima i drugih rukotvorina iz raznih krajeva Srbije.
Đaci i njihovi roditelji pravili su razne predmete i suvenire sa motivima: vez na platnu, tkane materijale, čestitke, obeleživače za knjige, takozvane kuvarice, ukrase za slavske sveće..., a novac koji bude sakupljen od prodaje ovih predmeta za Savindan ići će u školsku kasu i njime će se sufinansirati školski izlet ili neko drugo lepo zajedničko dešavanje.
Vredne mame Dijana Knežević, Gorica Antić-Pešović, Slađana Adamović i Medijanka Adamović pripremile su pravo obilje materijala: od vunice i konaca u raznim bojama, preko platna za vez, malih razboja za tkanje, igala za pletenje i vezenje, odštampanih mustri sa motivima, do urađenih uglednih vezova i pletiva.
Aktivnosti u decembru i januaru
Srpska škola u Vinterturu planira još vannastavnih aktivnosti u narednom periodu: poseta Muzeju igračaka u Cirihu planirana je za subotu 2. decembra. Izlet organizuju nastavnice Romana Radović i Jelena Todorović-Lazić. Već su počele pripreme za proslavu Savindana 27. januara naredne godine u Vinterturu, u grupi nastavnice Jelene Todorović-Lazić.
Porodice Knežević, Pešović i Adamović su na druženje donele slane i slatke specijalitete spremljene po starim receptima srpske kuhinje, a čitava atmosfera je bila srdačna. Radionici je prisustvovao i predstavnik Zajednice Srba u Švajcarskoj Dragan Gavrić.
- Bilo je uživanje gledati kako boje i šare pirotskog ćilima ili vezeni cvetovi i drugi motivi oživljavaju pod rukama malih i velikih radioničara, te kako tradicionalni oblici narodne umetnosti i danas žive, čak i daleko od srpskog zavičaja. A da svet i te kako ceni ovakve oblike narodne umetnosti, dokazuje podatak da je tradiocionalni, zmijanjski vez uvršten u Uneskovu listu svetske nematerijalne kulturne baštine - kaže za "Vesti" nastavnica Jelena Todorović-Lazić.