Praznik za srce i dušu
Trodnevni 24. majski susreti pisaca dijaspore, Udruženja pisaca Sedmica, održani su proteklog vikenda u Frankfurtu i Ofenbahu.
Ovogodišnji susreti otvoreni su u petak tradicionalnim svečanim prijemom u Generalnom konzulatu republike Srbije u Frankfurtu, a nastavljeni su u subotu centralnom manifestacijom Pesnička noć, pod nazivom "Doviđenja u Prizrenu" u Srpskom kulturnom centru u Ofenbahu.
Dodeljeni su zlatni, srebrni i bronzani Orfej za najbolje neobjavljene pesme za odrasle i Bambi Orfej za neobjavljenu pesmu za dečju pesmu. Stručni žiri u sastavu Novica Sovrlić, Aleksandar Urošević i Aćim Višnjić dodelio je zlatnog Orfeja Zorki Čordašević, srebrnog dr Draganu Jakovljeviću, a bronzanog Orfeja Aleksandru - Saši Jovanoviću. Bambi Orfej je ovoga puta otišao u Mađarsku, a ponela ga je Dragana Meseldžija.
Žiri je takođe pohvalio pesme Slavice Mastikose, Milorada - Mikija Milenkovića i Živka Vujića. Pre nego što su objavljeni dobitnici, priređen je prigodan program u kome su učestvovali gosti Majskih susreta Beograda, Podgorice, Pariza, Budimpešte, Banjaluke i brojnih gradova Nemačke, kao i članovi UP Sedmica. Počasni gost susreta je bio Novica Sovrlić iz Kosovske Mitrovice, predsednik Književnog društva Kosova i Metohije, potpredsednik Udruženja književnika Srbije i počasni član UP Sedmica.
Goste i učesnike programa pozdravili su Vladimir Rajić, vicekonzul u Frankfurtu, Novica Sovrlić u ime Udruženja pesnika Kosova i Metohije Marija Laban Urošević, predstavnik SSUH i Ljubiša Simić, predsednik Sedmice. Prvi deo programa pripao je deci "Ršum školice", učenicima Male škole ćirilice i učenicima dopunske nastave na srpskom jeziku, koji su napravili odličan uvod u Pesničku noć.
U muzičkom delu programa su učestvovali prof. Petar Gojković, klarinet, Aleksandar Bakal, harmonika, Aleksandra Katić i Dejan Predić - klavijature i mali hor "Ršum školice". Program je nastavljen pesničkim vatrometom afirmisanih pisaca sa svih strana Evrope kao i predstavnika književnih udruženja Prosvjeta iz Štutgarta, Srpske književne radionice iz Frankfurta. Učestvovao je i Zdravko Đekić iz Vajblingena.
Majski susreti su završeni u nedelju promocijom knjiga u sali porte Hrama Vaskrsenja Gospodnjeg u Frankfurtu.
Nakon liturgije u čast Svetog Vasilija Ostroškog, održana je zajednička promocija romana "Sveti štap" Živka Vujića iz Banjaluke i zbirki pesama "Zlato Zvečana" i "Sedam pečata" Novice Sovrlića iz Kosovske Mitrovice.
- "Sveti štap" je posvećen sveštenomučeniku Platonu Banjalučkom, Milivoju Jovanoviću, episkopu banjalučkom koji je postradao za vreme nesrećne NDH vlasti - rekao je Živko Vujić.
Novica Sovrlić je za "Vesti" predstavio svoje zbirke:
- "Zlato Zvečana" je retkost u istoriji poezije jer je čitava knjiga posvećena gradu Zvečanu. Radnja se dešava u srednjem veku i opisuje sve istorijske ličnosti, sva tragična i svetla dešavanja u tom periodu. Knjiga "Sedam pečata" je posvećena savremenim dešavanjima.
O knjizi "Sveti štap" govorila je Slavica Mastikosa, dok je o poeziji iz Zvečana besedio Aćim Višnjić.
Nakon prezentacije književnih dela, pesnici su gostovanje u Hramu Vaskrsenja Gospodnjeg nastavili poetskim druženjem.
Izložba u Konzulatu
Majski susreti UP Sedmica otvoreni su prijemom u GKR Srbije u Frankfurtu pod pokroviteljstvom Branka Radovanovića, generalnog konzula u Frankfurtu, a prijem je obogaćen izložbom slika Lasla Kolara, likovnog umetnika iz Beograda. Dobrodošlicu je poželeo konzul Radovanović:
- Naša saradnja traje već duži niz godina i nadam se da će se nastaviti i sledeće godine kada UP Sedmica slavi 25 godina postojanja. Svečanost smo ove godine upotpunili izložbom Lasla Kolara. Naši građani koji dolaze u konzulat zbog konzularnih poslova imaće priliku da u narednih sedam dana vide Kolarove slike.
- Obišao sam kao pilot mnogo naših konzulata, ali ovakvu atmosferu još nisam video - rekao je Kolar.
Slike će nakon konzulata ukrasiti zidove umetničke galerije Udruženja Vestkunst Nid u Hehstu u Frankfurtu.
Pesnički vatromet
U pesničkom vatrometu na centralnoj manifestaciji u SKC Ofenbah predstavili su se poetese, pesnici i kniževnici iz brojnih gradova. Iz Podgorice je došao Bećir Vuković, iz Banjaluke Živko Vujić, iz Budimpešte dr Dragan Jakovljević, Dragana i Zoran Veselija, iz Beograda Slavica Mastikosa, dr Predrag i Dragojla Nenadić, iz Pariza Petar Gojković, iz Hanovera Milanka Stanković, iz Štutgarta Desa Burazor Aslanidu, iz Rodgaua Ljubica Perkman, iz Frankfurta Zagorka Bunthornsade, Zorka Čordašević, Aleksandra Botić, Zlata Ikanović, Radmila Mišović, Aćim Višnjić, Ljubiša Simić, Branimir Mitrović i Aleksandar Saša Jovanović i iz Ofenbaha Milorad - Miki Milenković, koji je te večeri proslavio svoj rođendan.