Srpska zvečka odlično svira
Kako se Savindan proslavlja kao školska slava u otadžbini Srbiji, tako se isto slavi i u srpskoj dopunskoj školi u Štutgartu. U čast Svetom Savi, našem prvom prosvetitelju, čitava nedelja uoči Savindana obeležena je aktivnim i inspirativnim radom kako nastavnica tako i učenika dopunskih škola.
Motivisana željom da ovogodišnja Svetosavska akademija bude što originalnija, Tatjana Popović, nastavnica u srpskoj dopunskoj školi u Štutgartu je sa svojim učenicima realizovala radionicu koju su nazvali - srpska zvečka.
Reč je o instrumentu koji su pravili učenici, a koristi se uz "Pesmu o Svetom Savi" koju svi zajedno izvode u horu. Svako dete je uz pomoć nastavnice napravilo svoj instrument koristeći plastičnu flašicu u kojoj se nalazi šaka pirinča. Flašice su oblepili krep-papirom u bojama srpske zastave. Prethodno je nastavnica Tatjana sa đacima obradila temu - državna obeležja Republike Srbije, gde su najmlađi đaci prvi put mogli da nauče da je zastava jedno od državnih obeležja. Zanimljivi su bili časovi izrade novog instrumenta, a još zanimljiviji časovi kada su đaci počeli da svoj instrument koriste uz pesmu koju su pevali.
Nikola Acević, učenik prvog razreda, kumovao je instrumentu, nazvavši ga srpska zvečka, dok ga je Tamara Knežević (6 godina) ocenila kao "instrument koji odlično svira".
Na inicijativu nastavnice Tatjane realizovana je i druga radionica - "Život Svetog Save", a učenici su pravili bojanku sačinjenu od crteža koji su inspirisani nekim delom života Svetog Save. Sve što je nastavnica pričala o Svetom Savi, njegovom životu, porodici, braći, roditeljima, o kultu Svetog Save, đaci su povezali u jednu priču crteže za bojenje. Svi njeni đaci od prvog do osmog razreda su učestvovali u izradi bojanke.
Najmlađi su uglavnom crtali Rastka iz mlađih dana, njegove roditelje i rođenje Rastka, dok su se nešto stariji i opredeljivali više za crtanje zadužbina Nemanjića. Veliki broj dece je crtao Hilandar i manastire Žiču i Studenicu, dok su se neki opredelili za crtanje hrama na Vračaru, inspirisani istorijskim događajem spaljivanja moštiju Svetog Save.
Fotokopiranjem svakog crteža i njihovim spajanjem u celinu nastala je bojanka "Život Svetog Save". Bojanku će na poklon dobiti svaki učenik koji je učestvovao u njenoj izradi.
Svetosavski put
Učenici su sa zadovoljstvom učestvovali u obe radionice. I kako reče jedan od đaka osmog razreda:
- Svako ko želi može da sledi put Svetoga Save! Treba za početak istinski da voli ljude.