Deca igraju, stariji se svađaju
Kratko je trajalo krhko primirje unutar posvađanog rukovodstva Saveza srpskih udruženja Nemačke. "Džentlmenski sporazum" koji je 23. septembra prošle godine postignut na maratonskoj vanrednoj izbornoj skupštini SSUN (zasedalo se, kako su "Vesti" tada izvestile, više od sedam sati) u prostorijama Srpskog kulturnog centra Ofenbah, između Dragana Ivaškovića i Danila Đokića, da će Savez imati dva predsednika i da u prvom godišnjem mandatu na čelu Saveza bude Ivašković, definitivno je ovih dana pao u vodu.
Pred održavanje tri velike Smotre folklora, koje organizuje SSUN, stigla je ostavka Danila Đokića na sve funkcije u Savezu. Uz to Savez do danas nije, kako to nemački zakon nalaže, kod notara overio zapisnik sa skupštine održane u Ofenbahu pa faktički radi u "ilegali".
- Tačno je, 21. januara ove godine sam, na redovnom sastanku SSUN, koji je održan u klubu Sloga u Štutgartu, podneo ostavku jer nisam želeo da više dajem kredibilitet ilegalnoj upravi Saveza, a i zbog toga što je Ivašković donosio neke važne odluke bez ikakve konsultacije sa drugim članovima na šta je bio obavezan - kaže za "Vesti" Danilo Đokić, sa kojim smo razgovarali ovim povodom.
Đokić koji je i potpredsednik Srpskog centra u Štutgartu navodi da je posle vanredne skupštine u Ofenbahu po dogovoru odneo dokumente sa tog skupa kod notara radi overe.
- Notar je ocenio da su papiri nepotpuni (nedostajao je spisak učesnika, a poziv na skup nije bio napisan na nemačkom jeziku), a i odluke koju su tada donete nisu bile u skladu sa Statutom - kaže Đokić.
Finansije na zdravim nogama
- Treba istaći jednu činjenicu: bez obzira na sve kontroverze oko zvanične registracije, SSUN je u prethodnih nekoliko meseci, barem što se finansijskog stanja tiče, na zdravim nogama. Izveštaji o prihodima i rashodima dostupni su, u svakom trenutku, svim članovima SSUN. To je pozitivno dostignuće kojim se bivša uprava nije mogla pohvaliti i naslediće ga oni koji dođu na čelo Saveza - ističe Ivašković.
On pojašnjava da je po još važećem Statutu SSUN morao da bude izabran jedan, a ne dva predsednika kako je tada odlučeno.
- Sporno je i što je Ivašković, bez ikakvog dogovora sa drugim članovima Saveza, na sastanku Saveta Evropske smotre, koji je krajem decembra prošle godine održan u Banjaluci predložio, a potom je i izglasano, da na bini na Evropskoj smotri ubuduće ne sme da bude više od 36 igrača čime su direktno oštećena folklorna udruženja sa više članova, među kojima je i moje - konstatuje Đokić, objašnjavajuću razloge svoje odluke da se povuče iz rukovodstva Saveza.
On ističe da je odbijen njegov zahtev da se što pre zakaže vanredna skupština na kojoj će se birati novi predsednik.
- Slažem se da je situacija teška i zaista se trudim da je svojim delovanjem još više ne pogoršam, pogotovo zbog činjenice da je Evropska smotra u Banjaluci faktički pred vratima, a SSUN je, kako je poznato, domaćin te velike priredbe - kaže Dragan Ivašković.
Većina ograničila broj igrača
Reagujući na prozivke Danila Đokića "da je samovoljno donosio loše odluke po klubove iz Nemačke", Ivašković kaže da se već dugo pregovaralo o tome da se ograniči broj igrača na bini na Evropskim smotrama.
- Ja sam predložio 32 igrača, a na kraju je doneta odluka da ih bude najviše 36. Takvu odluku izglasala je većina članova Saveta Evropske smotre na skupu u Banjaluci, dakle nisam je doneo lično nego demokratska većina - istakao je Ivašković.
Sa njim smo razgovarali "u četiri oka" tokom nedavne Savezne folklorne smotre za sever Nemačke, u Milhajmu kod Frankfurta, gde je nastupao i njegov matični klub Srbija iz Dortmunda.
- Mada neki tvrde drugačije, ne bežim od vanredne skupštine Saveza niti mi je stalo da zadržim fotelju. Samo smatram da bi vanredna skupština, u ovom trenutku, dodatno produbila postojeći raskol i time bila potpuno kontraproduktivna - kaže Ivašković, koji je zbog pravne zavrzlame sa zvaničnom registracijom SSUN konsultovao advokata.
- Advokat takođe smatra da se sa ovakvom dokumentacijom ne možemo registrovati, pogotovo što je na volšeban način "nestao" spisak učesnika skupštine u Ofenbahu, pa se ne zna ni ko je bio prisutan, ni ko je glasao za donete odluke. On je rekao da do naredne skupštine mogu da obavljam funkciju v. d. predsednika - istakao je Ivašković.
Prema nezvaničnim saznanjima "Vesti", svađa unutar rukovodstva SSUN unela je duboke podele i među članstvo i klubove, a izvesno je da oni sa severa Nemačke staju na stranu Dragana Ivaškovića, dok su srpski klubovi sa juga skloniji struji koju predvodi Danilo Đokić.