Lepa reč deci u amanet
Srpska književna radionica (SKR) iz Frankfurta proslavlja ovih dana 30 godina postojanja. Tim povodom, održani su brojni susreti, promocije knjiga i izložbe slika. Centralna proslava jubileja održana je u poznatom kafeu Senkenberg muzeja. Proslavu je otvorila Jagoda Rajtel, predsednik SKR-a, govoreći o radionici kao jednom selu koje čuva tradiciju svog naroda.
O važnosti radionice u kulturnom životu naših ljudi u rasejanju govorio je Branko Radovanović, generalni konzul Srbije u Frankfurtu, a blagoslov je došao od oca Milorada Marijanovića.
Učestvovali su i gosti iz Srbije i Evrope: Ljubivoje Ršumović, književnik, Vitomir Teofilović, pisac, aforističar i književni kritičar, Božidar Vitas, umetnički fotograf i predsednik Udruženja umetnika železnice Srbije, Dragan Vasić, jedan od osnivača udruženja pisaca Zapis iz Gornjeg Milanovca, Ljiljana Bralović, pesnikinja iz Gornjeg Milanovca i Pantelija Milosavljević, pesnik, slikar, ikonopisac i freskopisac iz Danske.
Među brojnim gostima bili su i vicekonzul Vladimir Rajić, Miodrag Stojković, predsednik Centralnog saveta Srba Hesena, članovi Udruženja srpskih pisaca Švajcarske, gosti iz Minhena, Štutgarta i drugih gradova Nemačke.
Proslava jubileja nastavljena je u hramu Vaskrsenja Gospodnjeg promocijom knjige "Tragom oblaka" Dragane Lukić iz Frankfurta, kojoj je ovo druga zbirka, ali prva promocija.
- Vrlo sam zadovoljna, više je od onoga što sam očekivala. Ovo je veliki dan za mene, a publika u ovolikom broju je nešto najlepše - kazala nam je Dragana Lukić.
U okviru jubileja deca iz Frankfurta i okoline su imala priliku da sretnu Ljubivoja Ršumovića, najvećeg i najpoznatijeg živog srpskog dečjeg pesnika. Deca su ga dočekala stihovima, a Ršum je uzvratio "forama i fazonima".
Povelje i zahvalnice
Povelje SKR-a za doprinos u očuvanju srpske kulture, jezika i lepe pisane reči dobili su: osnivači i dugogodišnji članovi: Dragan Vasić, Miki Milenković, Ljiljana Vukić, Radovan Bajić, Radosav Ignjatović, Ivanka Majs, Branimir Mitrović, Jagoda Rajtel, Filip Radukić, Mirjana i Toma Čekerevac.
Zahvalnice za doprinos u očuvanju srpske kulture i jezika dobili su: Dragana Lukić, Jelena Opačić, Bogdana Stošić, Milena Jovanović, Božidar Mićanović, Zdravko Mitrović, Udruženje pisaca 7 iz Frankfurta, Udruženje pisaca Radnik - pesnik u tuđini iz Štutgarta, Udruženje pisaca "Zdravko Đekić" iz Štutgarta, Stefan Rajtel, Ana Radukić i dnevni list "Vesti".
Lazar Navalušić (8) iz Ofenbaha je recitovao pesmicu "Deset ljutih gusara".
- Pesmica jeste dugačka ali sam je za dva dana naučio - kaže Lazar i nastavio u jednom dahu: - Kod nas kod kuće se priča samo srpski i zato mi nije bilo teško da naučim.
Izložba u konzulatu
Jubilej SKR-a obeležen je i u Generalnom konzulatu Srbije u Frankfurtu gde je održana izložba fotografija i promocija knjige "Perle" Božidara Vitasa.
- Ovo je veče mog trostrukog predstavljanja. Prvo je izložba fotografija svetog srpskog manastira Hilandar i još nekih manastira iz Srbije i Republike Srpske. Drugo je moja životna priča sažeta u knjizi "Perle". Tu su moji doživljaji sa putovanja kroz 22 zemlje Evrope i Azije, pretočeni u književnu formu i ilustrovani sa 160 fotografija u crno-beloj tehnici. Treće predavanje je Približavanje Hilandaru, uz projekciju 90 fotografija nastalih u periodu mog boravka u manastiru. Drago mi je što izlažem u Generalnom konzulatu, to je za mene na državnom nivou jer je konzulat predstavnik države Srbije - kaže Vitas.
Lazarova sestra Jana Navalušić (11) je prošle godine dobila Ršumovu nagradu za pesmicu o bratu.
- Čika Ršuma sam prvi put sad videla uživo i sviđaju mi se njegove fore i fazoni. Ume mnogo lepo da se šali sa decom.
Anđela Mihajlović (5) iz Kelsterbaha je dovela mamu i tatu da vide čika Ršuma i kaže:
- Još ne idem u školu, ali već znam da čitam. Naučila sam i dve pesme od ovog čike sa brkovima, ali sam zaboravila kako se zovu pesmice. Sviđa mi se što ima toliko dece ovde.
Milenin prvenac
Ljubivoje Ršumović i Vitomir Teofilović bili su specijalni gosti i na promociji zbirke pesama "Ram", prvenca pesnikinje Milene Jovanović iz Manhajma.
- Ovo je moja prva zbirka poezije koju sam pisala od desete do petnaeste godine. Imati ovako divan ambijent, čika Ršuma da govori o mojoj poeziji je stvarno nešto fantastično. Neobično sam zahvalna što su on i Vitomir Teofilović ovde. Mnogo mi znače njihova mišljenja i saveti - kaže nam Milena.
Promocijom njene knjige završeno je petodnevno slavlje jubilarnih 30 godina od osnivanja Srpske književne radionice.