"Vesti" predstavljaju učesnike evropske smotre folklora u Banjaluci
Najstariji naš klub u Austriji Jedinstvo iz Beča i ove godine će se takmičiti na Evropskoj smotri srpskog folklora koja se odžava u Banjaluci. Na Smotri kulturno-umetničkog stvaralaštva Srba u Austriji Jedinstvo se kvalifikovalo za Evropsku smotru osvojivši sedmo mesto.
KUD Jedinstvo - Beč
Inače klub Jedinstvo osnovan je 1970. i inicirao je osnivanje Zajednice srpskih klubova u Beču, ali i Saveza na nivou Austrije i pokrenuo je osnivanje fudbalske lige, ali i zajedničkih takmičenja, među kojima je i Smotra.
U svojoj dugoj istoriji klub je učestvovao u više navrata na Evropskoj smotri, a na austrijskoj je godinama zauzimao prva mesta.
U Banjaluci će Jedinstvo izvesti koreografiju "Napi mi se goste more" - slavski običaj iz okoline Bujanovca, koreografa Milorada Runje. Umetnički rukovodilac je Vladimir Mijucić.
KUD Opanak - Salcburg
Kulturno-umetničko društvo Opanak iz Salcburga osnovano je 10. marta 2010. Od tada pa do danas svi okupljeni u društvu, stekli su priznato i poznato ime u svetu kulture, kako među udruženjima, tako i kod raznih institucija. Oni kroz pesmu i igru predstavljaju i kulturna dobra i lepote naše zemlje, a veoma se ponose saradnjom s javnim servisima (naš RTS i Austrijska nacionalna televizija ORF) uz čiju su pomoć snimili reportažu o opanku i Volfangu Amadeusu Mocartu. Ovaj projekat je nosio naziv "Opanak u Mocartovom gradu".
Opanak ima 80 članova, koji su raspoređeni u četiri grupe u zavisnosti od uzrasta. Gostovali su u više evropskih zemalja i na brojnim festivalima, na primer u Pragu i San Remu. Učestvovali su na svim Smotrama u Austriji, u svim uzrastima i ostvarili odlične rezultate, a ove godine su osvojili srebrnu plaketu i specijalnu nagradu za najbolju novu koreografiju.
Na Evropskoj smotri u Banjaluci izvešće koreografiju "Beogradska posavina", Ljubomira Vujčina, u aranžmanu Milenka Martića, a folklor je pripremao umetnički rukovodilac Marko Arsić.
KUD Biseri Dransi
Kulturno-umetničko društvo Biseri iz Dransija osnovano je daleke 1976. godine kao sportski klub. Prijavljeno je 3. novembra 1978. godine pod imenom 25. maj. Pod uticajem okolnosti društvo je menjalo i ime i delatnost. Dopunska škola je redovno radila i okupljala veliki broj dece, a 1984. godine uprava kluba je odlučila da osnuje folklornu grupu. Tadašnja učiteljica dopunske škole gospođa Zorica Kamidžorac je u tome mnogo pomogla. Folklorna grupa pod novim imenom KUD Biseri je osnovana početkom oktobra 1984.
Bilo je dosta poteškoća da bi se opstalo među velikom masom folklornih ansambala koji su u to vreme postojali u Francuskoj. Menjali su se umetnički rukovodioci, menjale se generacije dece i mladih, a uspesi su bili sve veći. Izvođački ansambl učestvuje na regionalnim i Evropskim smotrama od 1996. Društvo danas ima više od 260 članova podeljenih u sedam folklornih i dve pevačke sekcije. U Banjaluci će izvesti "Igre i pesme iz Svrljiške kotline", koreografa Milorada Lonića. Predsednik Bisera je Aleksandra Milošević, umetnički rukovodilac Goran Jablanović.
SKSC Šumadija Hajlbron
U Hajlbronu gradu na jugu Nemačke, nedaleko od Štutgarta već 40 godina postoji SKSC Šumadija. U klupskim prostorijama sastaju se mladi i stariji koji žele da očuvaju tradiciju i kulturu i druže se sa zemljacima. Pored folklorne u klubu postoji i fudbalska sekcija. Folklorna sekcija SKSC Šumadija Hajlbron postoji od 1984. godine. Prvi ansambal Šumadije ima oko 30 aktivnih članova, a ukupno se folklorna sekcija sastoji od tri grupe. Šumadija je više puta osvajala zlatnu plaketu na smotrama u Nemačkoj i na evropskim takmičenjima.
Posle trogodišnje pauze ansambl se 2010. vratio na folklornu scenu i zablistao starim sjajem. Sada sa veoma mladom postavom i koreografijom "Vrazitu in Kobišnica" - Igre iz Negotina, ansambl Šumadija želi da se prikaže u što boljem izdanju na Evropskoj smotri u Banjaluci, gradu odakle potiče dosta igrača. Koreograf ove igre je Marko Ljubojević, a umetnički rukovodilac ansambla je Nikola Stanković.
Igrači ovog ansambla nisu samo iz Hajlbrona, nego i iz okolnih mesta, udaljenih i do 150 kilometara.