Kapela svedok srpskih žrtava
U naselju Rajferdorf u Mauthauzenu, gde na Italijanskom groblju iz Prvog svetskog rata počiva više od 8.000 srpskih vojnika, osveštan je krst na kapeli Srpske pravoslavne crkve. Ujedno je na taj način obeležena 100-godišnjica od potpisivanja primirja u Velikom ratu.
Kapela se gradi upravo u znak sećanja na oficire i civile koji su u jesen 1914. godine zarobljeni i odvedeni iz Srbije i okruženja u zarobljenički logor Mauthauzen kod Linca, kroz koji je do 1918. godine prošlo oko 40.000 Srba, Italijana, Rusa i pripadnika drugih naroda.
- Ovde leže pokopani srpski vojnici i civili, deportovani u Prvom svetskom ratu, umrli daleko od domovine od zime, gladi i tifusa. Hram se podiže u slavu Božju i čast Svetih novomučenika, kako će se zvati, za pravoslavne zarobljenike i spokoj svih koji su našli svoj večni mir. Sada, 100 godina kasnije, savremeno čovečanstvo mora da pronađe odgovor na nove izazove miru i iz prošlosti izvuče prave pouke. Sećanjem na strahote Prvog svetskog rata, pomenom na ovom mestu, svi pokazujemo hrabrost - kazao je pred brojnim vernicima vladika austrijsko-švajcarski Andrej.
On je pohvalio sve koji su učestvovali u izgradnji kapele, koja će biti večni svedok žrtvama koje počivaju na ovom groblju. Deca, polaznici škole srpskog jezika iz Linca su na vratima kapele otpevala "Tamo daleko" za šta su nagrađena gromoglasnim aplauzom.
Protojerej-stavrofor Dragan Mićić je zatim osveštao krst, koji je kupljen prilozima parohijana iz Linca, a potom su Miša Milanović i Dragan Kojić krst podigli i postavili na kupolu, gde se vijorila srpska zastava.
Ovom činu prisustvovali su Svetlana Stanković, generalni konzul Srbije iz Salcburga i konzul Nikola Marković, Mladen Filipović, šef Predstavništva Republike Srpske u Beču, a bili su tu i članovi Odbora za izgradnju kapele na čelu sa Borom Tegeltijom koji je napravio projekat, zatim Željko Malešević i vodeći ljudi odbora SPKD Prosvjeta iz Beča sa predsednikom Srđanom Mijalkovićem.
Slede radovi na unutrašnjosti
Svojevremeno je izgradnju kapele inicirao Zoran Jeremić, u vreme kad je bio generalni konzul Srbije u Salcburgu, ali nažalost tada je sve ostalo praktično samo na ideji. Angažovanjem protojereja-stavrofora Dragana Mićića iz Linca i njegovih parohijana i uz podršku Milorada Dodika, predsednika Republike Srpske, od leta 2014. krenulo se u realizaciju ovog projekta.
U septembru 2015. godine dobijena je dozvola Savezne komisije za nekretnine da se na vojnom groblju Mauthauzen izgradi pravoslavna spomen-kapela. Za ovu namenu, građevinsko zemljište zakupilo je Predstavništvo Republike Srpske u Austriji, koje je potom poklonjeno Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Ove godine kapela je obložena mermerom, a sada slede radovi na unutrašnjosti. Vladika Andrej je pozvao sve koje su u mogućnosti da svojim prilozima pomognu da se kapela u potpunosti završi.
Venci i u Ašahu
Venci i cveće povodom Dana primirja položeni su i na groblja u Ašahu i Mauthauzenu, gde počivaju srpske žrtve. Počast stradalima su odali članovi naših diplomatskih predstavništava u Austriji, Saveza Srba i srpskih klubova.
Svetlana Stanković, generalni konzul Srbije iz Salcburga i konzul Nikola Marković, Darko Jurišić predsednik Saveza Srba , Dragan Mirčić potpredsednik i Danko Delić sekretar Zajednice srpskih klubova Gornje Austrije zajedno su odali počast brojnim srpskim žrtvama koje počivaju na grobljima u Ašahu i Mauthauzenu.