Srbi težim putem do vize
Nemanja Damnjanović, poslanik Slobodarske partije (FPOe) u bečkoj skupštini ukazuje da mu se veliki broj građana srpskog porekla obraća za pomoć.
- Ono što mogu javno da izjavim je da veliki broj Srba ima problem sa dobijanjem austrijskog državljanstva i boravišne vize. Nadležni organ u Beču, Magistrat 35 je u rukama bečke vlade koju čine Socijaldemokratska partija (SPOe) i Zeleni, koji ne žele nikakvu saradnju sa nama iz opozicije, a u narodu vlada ubeđenje da zbog političke situacije i uverenja da veliki broj Srba glasa za FPOe, Srbi "teže" dobijaju austrijsko državljanstvo. Ono što je za mene neshvatljivo i za svaku osudu su paradoksalni kriterijumi za dobijanje boravišne vize i način ophođenja prema osobama srpskog porekla. Iskreno se nadam da će se ta situacija drastično promeniti posle sledećih izbora, ako mi iz FPOe uđemo u vladu grada i pokrajine Beč. Ova politika socijalista i zelenih ne vodi ničemu dobrom, već stvara velike nacionalne probleme, koji nikome nisu potrebni - naglasio je Damnjanović.
Ukazao je da se, od kada je u bečkom parlamentu, sve češće spominju Srbi i Srbija i dodaje da lider FPOe Hajnc-Kristijan Štrahe obećanja data narodu ispunjava, za razliku od mnogih političkih protivnika koji obećavaju kule i gradove pred izbore, a čim oni prođu na iste zaboravljaju.
Damnjanović s druge strane smatra da bi Austrijanci srpskog porekla trebalo više politički da se angažuju. On ukazuje da su Srbi najbrojnija migrantska zajednica u Beču, a da su slabo politički zastupljeni u odnosu na svoj broj.
- Jaka organizacija i struktura bile bi od velike koristi. Srpska zajednica ima puno potencijala i voleo bih da uskoro doživimo preporod u svim oblastima - kaže on za "Vesti".
Poslanik Slobodarske partije Austrije, koja vlada na saveznom nivou zajedno sa Narodnom partijom (OeVP), ističe da je njegov ulazak u bečki parlament ohrabrio veliki broj mladih i zainteresovao ih za politiku, ali da je to i dalje u nedovoljnom broju.
Moramo u politiku
- Mi imamo dosta pametnih i vrednih ljudi u Beču i ne bi trebalo da dozvolimo da o našoj budućnosti odlučuju drugi koji imaju sasvim drugačije političko razmišljanje. Ukoliko se ne uključimo i ne budemo aktivniji u političkom životu Beča i Austrije ne treba druge da krivimo, većsmo sami krivi za našu i budućnost naše dece. Ne smemo da zaboravimo da je politika najvažniji instrument našeg društva - ocenjuje Damnjanović.
On ističe da je politika ta koja donosi odluke o tome kakva će biti ekonomija, obrazovanje, kolika će nam biti stipendija, penzija, kakvo će nam biti zdravstveno osiguranje i da li će zemlja u kojoj živimo biti stabilna i sigurna.