Maternji nam je srpski, a ne BKS
SPKD Prosvjeta Austrija uputilo je, povodom međunarodnog Dana maternjeg jezika, javni apel da se svima u Austriji, koji se služe srpskim jezikom, garantuje pravo na njegovu upotrebu i negovanje!
- U želji da damo svoj prilog i pokažemo da uvažavamo i podržavamo jezičku i kulturnu raznovrsnost, kao i sva ljudska i građanska prava, a posebno pravo svakog čoveka na korišćenje maternjeg jezika, povodom Dana maternjeg jezika upućujemo ovaj apel. Iako je pravo na upotrebu i negovanje maternjeg jezika u Evropi zagarantovano, u Austriji se i dalje pojavljuju brojni problemi u svakodnevnom ostvarivanju tog prava, naročito za brojne građane Srbe u ovoj zemlji, prevashodno zbog nametanja političkog jezika, takozvanog BKS kao maternjeg. Takav problem postoji u još nekim evropskim zemljama - ukazuje Prosvjeta.
U Austriji je za sve koji govore srpski i dalje zvanično nametnut politički novogovor, takozvani BKS (bošnjačko-hrvatsko-srpski), iako je po broju govornika, posle nemačkog, srpski jezik drugi u Austriji! Vlasti i institucije isključivo i zvanično koriste naziv BKS u kontekstu srpskog jezika kao maternjeg.
- Povodom (ne)mogućnosti informisanja i obrazovanja na srpskom kao maternjem, ističemo da u austrijskom Ministarstvu prosvete, kao i dokumentaciji austrijskog obrazovanja, čak i ne postoji poseban jezički kod za srpski - piše u Prosvjetinom apelu.
SPKD Prosvjeta Austrija podseća sve institucije i pojedince u matici, kojih bi to trebalo da se tiče, da podrže srpsku zajednicu u Austriji u naporima da se ovo stanje promeni.
Obeležavanje od 1999. godine
Dan maternjeg jezika obeležava se u svetu od 1999. kako bi se promovisale jezička i kulturna raznolikost, kao i višejezičnost. Prosvjeta podseća da je ovaj dan ustanovio Unesko u znak sećanja na dešavanja i proteste u Pakistanu kada je urdu proglašen zvaničnim jezikom.
- Brojni Srbi uvereni su da je neophodno doneti novi, poboljšani i moderniji propis koji bi svima koji koriste srpski jezik u Austriji omogućio i garantovao pravo na upotrebu i negovanje srpskog na način na koji to ostvaruju i druge etničke zajednice u ovoj zemlji. Srpsko rasejanje je jedno od najmnogoljudnijih u Evropi. Brojni Srbi vredno rade i borave u Austriji, a mnogi su već decenijama njeni lojalni građani. Sigurni smo da svi oni, kao i generacije njihove dece rođene u ovoj zemlji, zaslužuju ista prava kao i svi ostali građani - navodi se u apelu.
Prosvjeta je izrazila nadu da se u zajedničkoj saradnji i uz neizbežnu podršku matice i odgovarajućih institucija i organa ovaj problem može uspešno rešiti.
U svetu 6.000 jezika
U svetu se, prema procenama Uneska, govori oko 6.000 jezika, a gotovo polovini preti izumiranje. U Srbiji živi više od 30 etničkih zajednica koje govore svojim jezikom, a u službenoj upotrebi je 11 jezika manjina. Oko 70.000 dece u Srbiji obrazuje se na osam manjinskih jezika. Istovremeno, u Austriji su zvanično priznati brojni jezici, ali srpski nije među njima!