Čuvar jezika i pisma
SPKD Prosvjeta donirala je knjige i programe Školici ćirilice u osnivanju u Salcburgu. Na sastanku, koji je organizovala Svetlana Stanković, generalni konzul Srbije u Salcburgu, susreli su se pedagozi, predstavnici srpskih salcburških klubova, SPC i SPKD Prosvjete.
Tema je bila početak akcije pokretanja škole ćirilice, koju su započeli naši građani i Zajednica srpskih klubova u pokrajini Salcburg uz pomoć Generalnog konzulata i Srpske pravoslavne crkve.
Sastanku su prethodile brojne aktivnosti oko pripreme i organizacije ovog projekta u Salcburgu, a kontaktirani su mnogi partneri koji mogu podržati ovu dobru i važnu ideju.
Među onima koji mogu pomoći, kako je rekla Stankovićeva, važno mesto zauzima SPKD Prosvjeta u Austriji.
- Pre svega zbog višegodišnjeg uspešnog delovanja Prosvjetine škole srpskog jezika u Beču, velikog iskustva Prosvjete u organizaciji i održanju projekata, pripremi programa i brojnih đaka, ali i velike želje da se takvi obrazovni programi prošire na celu Austriju i svuda gde postoji potreba za učenjem i očuvanjem srpskog jezika i pisma - objasnila je ona.
Predsednik Prosvjete, profesor Srđan Mijalković posebno je zahvalio konzulki Stanković na pozivu, ali i na velikom trudu i energiji koju ona ulaže u podršku našim građanima u Salcburgu i ostalim mestima njene nadležnosti, a naročito na inicijativi i brizi za razvoj ovog projekta.
U iscrpnom razgovoru Mijalković je sa prisutnima podelio iskustva u vezi sa radom, razvojem i strukturisanjem Prosvjetine škole, a potom je Nenadu Šulejiću, predsedniku Zajednice srpskih klubova Salcburga i generalnom konzulu Stanković predao donaciju u knjigama i radne programe škole SPKD Prosvjete, poželevši im veliki uspeh u radu.
Šulejić se zahvalio na donaciji, ali i na saradnji i stručnoj pomoći i istakao da prijateljska saradnja Prosvjete i Zajednice već postoji, da je dobro da se na ovaj način pojačava i da se raduje da će se tako i nastaviti.
Jerej Zoran Vrbaški, predstavnik SPC u Salcburgu je potvrdio da će Crkva, kao i do sada, na svaki način pomoći i učestvovati u ovom projektu, "jer je potreba našeg naroda, a naročito dece za svojim jezikom i identitetom velika".
Zahvalnost konzulu
Prisutni pedagozi, nastavnice i učiteljice pokazali su veliko interesovanje za učešće u projektu.
Svi učesnici sastanka zajednički su zahvalili konzulu Stankovićevoj na sjajnoj organizaciji, pripremi i lepom domaćinstvu sastanka, kao i svim aktivnostima oko Škole ćirilice, sa dogovorom da se uskoro ponovo sretnu na svečanom početku tog projekta.
Razgovaralo se i o lošem položaju srpskog jezika u Austriji, problemima zbog toga što naš maternji jezik nije priznat u ovoj zemlji, već se našim sunarodnicima nameće takozvani BKS (bošnjačko-hrvatsko-srpski) koji je politička konstrukcija izmišljena početkom devedesetih godina prošlog veka.
Time je, kako je konstatovano, veliki broj naših građana nezadovoljan, ne samo u Salcburgu i Beču, već i drugim mestima u kojima živi srpska dijaspora, što pokazuje da je krajnje vreme da projekti učenja srpskog jezika zažive i da se u njih više uključe i organi naše matice.