Beč i Beograd: Prestonice dobro sarađuju
Tomas Rajndel, predsednik Skupštine pokrajine i grada Beča, ocenio je da su odnosi glavnog grada Austrije sa Srbijom i Beogradom veoma intenzivni. On je, u razgovoru sa srpskim novinarima u Beču, ukazao da je od 2006. godine održano više od 100 manifestacija koje su međusobno organizovala dva glavna grada, a da je u više navrata i sam posetio Beograd.
Odnosi dve prestonice odvijaju se i na nivou gradonačelnika, ali i preko stručnog nivoa kroz razmenu znanja. Istakao je da je Beograd lep i impulsivan grad u kojem se uvek nešto dešava.
Naveo je da je jedan od važnih događaja koji predstavljaju Beč tradicionalni Bečki bal u Beogradu, kojim glavni grad Austrije želi da izveze deo svoje kulture u Beograd.
- Postoji i intenzivna stručna razmena sa Srbijom. Tako je u septembru u Beču boravila delegacija Kruševca koja se informisala o gradskom planiranju, upravljanju otpadom i drugim komunalnim pitanjima - objasnio je Rajndel.
Govoreći o Beču ukazao je da je skupština ovih dana usvojila budžet za iduću godinu koji će iznositi 13,5 milijardi evra. Od tog novca čak jedna trećina otpada na sektor zdravstva, za koji je nadležan Beč, jer ima i status pokrajine, a ne samo grada.
Stambena ofanziva
Beč je, prema rečima Rajndela, u prethodnih 10 godina mnogo rastao, i to za 220.000 stanovnika, a procena je da će do 2025. ili najkasnije 2030. godine u njemu biti više od dva miliona stanovnika.
"Mi smo, posle Berlina, najveći grad na nemačkom govornom području", podsetio je on dodajući da grad na izazov brzog i velikog rasta odgovara stambenom ofanzivom sa ciljem da svake godine izgradi 10.000 stambenih jedinica.
Stanogradnjom Beč želi da ponudi građanima kirije koje mogu da plate, istakao je on, dodajući da se stanovi, koje finansijski podstiče grad, raspodeljuju po socijalnim kriterijumima. U privatnom sektoru kirije iznose između 15 i 20 evra po kvadratu, a u gradskom od šest do sedam evra po kvadratu.
Naveo je da Beč ima oko 70.000 zaposlenih u javnom sektoru, a da samo u Gradskoj kući radi 1.500 ljudi. Tako Beč ima gradska preduzeća zadužena za snabdevanje strujom, gasom, gradski prevoz, ali i kulturni i ekonomski klaster.
- Komunalni sektor, koji je važan za funkcionisanje grada, ne želimo da privatizujemo, iako u određenim delovima, na primer, autobuskom sistemu, imamo i saradnju s privatnicima - naglasio je Rajndel.
Ukazao je da Beč puno ulaže i za obrazovanje mladih i sa oko 800 miliona evra godišnje omogućava besplatne vrtiće za svu decu. Što se prosečne plate u Beču tiče, rekao je da je prosečna neto plata 1.510 evra mesečno, a penzije 1.400 evra. Kada je reč o gradskim medijima, Rajndel je naveo da postoje gradska televizija W24 i Okto koji se finansiraju preko gradskog Beč holdinga.
Takođe Beč, kao pokrajina, učestvuje i u finansiranju kanala RS9, oko kojeg su se ujedinile sve austrijske pokrajine.