Zbog čega se ljubimo?
Neki poljubac interpretiraju kao preuzimanje "onog nečeg" magičnog, što se nalazi u dahu ljubljene osobe.
Različite više ili manje (ne)uverljive teorije o razlozima uživanja u ljubljenju:
TEORIJA ZAVISNIKA: Zvuči kao da bi to trebalo da bude teorija zavere, jer tvrdi da smo svi mi vrlo zavisni od nekakvih hemikalija koje proizvodi ljudsko telo, koje se izlučuje preko usana. Prema tome, mi se ljubimo samo da bismo dobili određenu količinu te stvari.
VEROVANJE U DAH: Mnogo elegantnija teorija, ali jednostavno zvuči neuverljivo. Naime, u davna vremena ljudi su verovali da se u dahu skrivaju čovekova duša i sva njegova snaga. Ljubeći se razmenjujete dah, što nije ništa drugo nego venčanje dve duše. Vrlo romantična misao, koju možete da kažete partneru u fazi zavođenja.
NJUŠKANJE ZADNJICE: Mnogi antropolozi smatraju da za čoveka ljubljenje ne predstavlja ništa više ili manje nego što životinjama znači međusobno njuškanje. Kod obe vrste se radi o načinu pozdravljanja i obe radnje imaju iste posledice. Sa gledišta komunikacija, to bi značilo da nam ljubljenje stranca ne predstavlja ni približno onoliko koliko nam vredi ljubljenje nekog koga poznajemo.
SEKSUALNI FEROMONI: Možda teorija o njuškanju ima nekog smisla ako uzmemo u obzir činjenicu da je čovek za vreme evolucije izgubio mnogo svojih osnovnih prirodnih sposobnosti. Svaka toplokrvna životinja, ali i mnoge ribe, kroz kožu izlučuju feromone. Oni su ti koji će kod suprotnog pola pokrenuti trenutnu reakciju. Na primer, ako lososova ženka koja je spremna za izbacivanje ikre, propliva u blizini nekog mužjaka koji je spreman na seks, on će savladati ama baš sve prepreke koje mu se nalaze na putu prema ženki. A tu govorimo samo o feromonima, odnosno o mirisu koji čini da mužjak potpuno izgubi glavu.
DODIR GRUDIMA: Teorije, koje su takođe prilično uverljive, uključuju staro verovanje o neprestanom vraćanju ženskim grudima. To nas navodi na pomisao da je poljubac samo trenutak koji nas odnese u vreme potpunog zadovoljstva dok smo kao dojenčad sisali majčine grudi. Jer u onim danima hrana je bila ono što je za nas predstavljalo ljubav. Dakle, usne nam od prapočetka omogućavaju najprimereniji način komuniciranja. Bez "usisavajućeg" poljupca ostali bismo i gladni i nevoljeni, piše Intimate medicine.