Večni pomen i dar za budućnost
Sedamdeseti dan nemilosrdne NATO agresije na SR Jugoslaviju: 1. jun 1999. godine. Te noći gorelo je nebo iznad Novog Sada. Jedan od hiljadu junaka otadžbine, jedinac 26-godišnji Novosađanin Aleksandar Saša Popović, rezervni vojni obveznik Vojske Jugoslavije, nalazio se na položaju operatera Protivvazdušne odbrane kod sela Nadalj, u blizini rodnog grada. Tu je i ostao.
Pokošen jednim projektilom zločinaca, poslednjih dana bombardovanja. Posthumno je odlikovan Medaljom za vrline u oblasti odbrane i bezbednosti. Jedna novosadska ulica nosi njegovo ime. I jedna obrazovna laboratorija. Ali, mnogi ga se i danas sećaju ne samo po uniformi i hrabrosti: bio je i student generacije, završio je Prirodno-matematički fakultet, a sa mesta izuzetno talentovanog asistenta informatike matičnog fakulteta, mobilisan je u odbrani domovine.
Njegova pogibija bila je nenadoknadivi gubitak kako za porodicu, tako i za tadašnju mladu i perspektivnu naučnu ekipu PMF-a u Novom Sada.
Od tada je prošlo sedamnaest bolnih godina, a 1. juna, na dan pogibije mladog Aleksandra Saše Popovića, u Redakciju "Vesti" stigao je prilog od 1.500 evra od anonimne donatorke iz Nemačke, koja je ovim plemenitim gestom htela da oda večni spomen i Aleksandru i svim junacima otadžbine, ali i da ovim darom otvori vrata lepše budućnosti nekim novim mladim generacijama, pred kojima tek leže uspesi, i da previje teške rane srpskom narodu.
Moravskom rataru
Iznos od 300 evra, anonimna dobrotvorka darovala je nesrećnom moravskom rataru, 50-godišnjem Žiki Rakićeviću iz sela Mršinaca, invalidu kome je mašina odsekla obe ruke. Time se i sama pridružila akciji građana Srbije koji prikupljaju sredstva za kupovinu elektronskih proteza ovom vrednom čoveku, što je u trenutku sudbine postao sasvim bespomoćan.
Zato je sumu od 1.000 evra ova dobrotvorka namenila grupi genijalaca, studentima Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, kojima nedostaju sredstva za odlazak na Tajvan, na prestižno međunarodno naučno takmičenje. Iako su se časno izborili za mesto u finalu između devet najboljih svetskih ekipa, njihov odlazak je još neizvestan, jer znanje u Srbiji nije i ulaznica u svet talentovanih.
Da li će sedam studenata uspeti da pokaže i onu svetlu stranu srpske omladine, da prezentuje svoje nove ideje i primenu savremenih tehnologija u cilju efikasnijeg korišćenja električne energije, odlučuju dani. Za energetski efikasan ispravljač, dobili su najbolje ocene. Ali ne i sredstva od Srbije. "Ponukana vašim tekstom, objavljenim 19. maja, pod naslovom 'Genijalcima nema ko da plati put' molim redakciju 'Vesti' da ovim srpskim studentima uruči 1.000 evra, jer to neće biti promašaj, poput mnogih kada su se sredstva delila za gomilu gluposti, umesto za nauku, prosvetu i kulturu", napisala je ova donatorka srpskog roda.
Drugi deo donacije u iznosu od 200 evra, po želji darodavke, pripašće 16-godišnjem Jovanu Steviću iz Čačka, siromašnom učeniku sa izuzetnim urođenim matematičkim darom, kojeg su mnogi zapazili, ali ne i posvetili dovoljnu pažnju.
"Nije dovoljno nahraniti gladnoga, ovog dečaka treba podsticati, usmeravati i što je najvažnije, omogućiti mu rad pod nadzorom kompetentnih stručnjaka", istakla je donatorka iz Nemačke, koja je nesebičnim gestom htela još jednom da ukaže da Srbija i njena zlatna omladina imaju šta da pokažu i čime da se diče. I da pronose planetom ime svoje otadžbine. A "Vesti" se zahvaljuju dobrotvorki na primerenom gestu i donaciji, uz želju da ovakvih donatora imamo sve više.
POZIV DONATORIMA
Ako želite da se uključite u neku od akcija Humanitarnog mosta, javite se na mejl adresu: hmost@frvesti.com. Dobićete adresu i broj telefona porodice kojoj želite da pomognete i dogovoriti se sa njima o načinu dostave donacije. Informacije možete da dobijete i od novinara Humanitarnog mosta na: +381 11 31 93 771 i +381 11 31 90 924.