Malo sreće za raseljene i zaboravljene
Uz pomoć države Srbije grad Niš je odlučio da za njih otkupi porodična domaćinstva sa opremljenim kućama i imanjem u okolnim selima. Na prigodnoj svečanosti potpisani su ugovori sa dosadašnjim i budućim vlasnicima. Gradonačelnik Niša prof. dr Zoran Perišić je rekao da je ovo jedna od najznačajnijih akcija zbrinjavanja socijalno ugroženih porodica koje su svojevremeno izbegle sa Kosova i Metohije 1999. godine i od uspešnih domaćina, preko noći ostali bez igde ičega, baš kao beskućnici...
- Ovo je pomoć države Srbije i grada Niša našim novim sugrađanima kako bi stekli makar delić izgubljene sigurnosti i okrenuli se ka životu i budućnosti. Mnoga sela u Srbiji, kao i seoska naselja u okolini Niša sve su praznija i sve starija. Zato verujemo da je ovo najbolji način da ih revitalizujemo i da napravimo planove za rekonstrukciju stare i izgradnju nove mreže puteva, za obnovu i modernizaciju seoske infrastrukture. Istovremeno novim vlasnicima seoskih domaćinstava biće omogućeno da radom na svojim imanjima obezbede najosnovnije potrebe za članove svojih porodica - rekao je dr Perišić niški gradonačelnik, objašnjavajući da je za kupovinu deset seoskih porodičnih domaćinstava tokom ove akcije uloženo oko osam miliona dinara, a najveći deo sredstava je izdvojen iz budžeta Republike Srbije.
Novi korisnici, odnosno vlasnici seoskih kuća nisu krili svoje zadovoljstvo. Jovica Vasić je u ovaj kraj Srbije došao iz Kosovske Kamenice sa suprugom i troje dece i posle punih 15 godina podstanarskog života u Nišu, konačno je dobio krov nad glavom nedaleko od Niške Banje.
POZIV DONATORIMA
Ako želite da se uključite u neku od akcija Humanitarnog mosta, javite se na mejl adresu: hmost@frvesti.com. Dobićete adresu i broj telefona porodice kojoj želite da pomognete i dogovoriti se sa njima o načinu dostave donacije. Informacije možete da dobijete i od novinara Humanitarnog mosta na: +381 11 31 93 771 i +381 11 31 90 924.
- Vlasnica kuće Vladimirka Stojiljković, živi u Smederevskoj Palanci odlučila se na prodaju objekta jer ona i suprug zbog starosti više ne mogu da dolaze u banju i Niš. Našoj porodici odgovara i kuća, ali i okućnica koja kao da je stvorena za nas. Niška Banja je blizu, Niš takođe. Konačno rešavamo problem krova nad glavom i najzad ćemo moći sopstvenim radom da se izdržavamo! Našoj sreći nema kraja - kaže Jovica.
Posle decenije i po provedenih u izbegličkim kolektivnim centrima, najpre u Sićevu kod Niša, a potom i pored Engleskog doma u samom Nišu, šestočlana porodica Miroslava Stojanovića iz sela Klobukare kod Novog Brda na Kosovu, dobila je ključeve porodičnog domaćinstva u Jelašnici.
- Kuća je idealna za stanovanje, ima struju i vodu, a okućnica pored nje omogući će nam da i sami proizvodimo i prehranjujemo se. Više se ne osećamo kao aprthajdi u sopstvenoj državi. Nije lako bilo živeti bez stalnog zaposlenja sa četvoro male dece. Sada ćemo konačno moći da gajimo živinu, možda, nešto sitne stoke, a pored kuće je i voćnjak, tako da imamo mnogo razloga da se radujemo novom početku. Posle svih godina patnje konačno smo srećni - iskreno i sa suzama radosnicama kaže Miroslav Stojanović.
Svečanom potpisivanju ugovora između starih i novih vlasnika seoskih porodičnih domaćinstava u Gradskoj kući u Nišu prisustvovao je i Boris Nužda, poverenik Komesarijata za izbeglice i raseljena lica, koji je rekao da će akcija zbrinjavanja porodica bez krova nad glavom biti uskoro nastavljena.
Novi javni poziv
- Uskoro će ponovo biti raspisan novi javni poziv za otkup seoskih domaćinstava. Namera je da se kao i ovog puta obezbede seoska imanja i kuće za najmanje još 20-ak porodica koje su spremne da sopstvenim radom na seoskom području ostvaruju trajne prihode - rekao je Boris Nužda, poverenik Komesarijata za izbeglice i raseljena lica.