- Vrlo je moguće da zaista Vučićeva vlada pokušava da sprovede titoističku politiku koja znači dobre odnose sa svim stranama, bez obzira na to što je deklarativno opredeljena za Evropsku uniju. Na to EU i SAD ne kažu, bravo momci, samo navalite.
- Vašington i Brisel imaju potrebu da kontrolišu ovaj prostor i vlast u zemljama pa i Vladu Srbije, koja ima svoju strategiju i apsolutno je okrenuta evrointegracijama. Međutim, Evropska unija se više neće širiti jer je u krizi iz koje se neće oporaviti.
- Teško je moglo da se očekuje da će se Ružica usprotiviti inicijativi za podizanje spomenika pokojnom suprugu. Ali, bez dileme ona je u ovom slučaju uvučena u poprište političkog haosa koji nas okružuje. Ovo je preslikana priča koja je pratila podizanje spomenika Pekiću.
- Podržavamo podizanje spomenika Đinđiću i logično je što je inicijativu podržala i Ružica. Od dnevnopolitičkih igara mnogo je važnije da Đinđiću bude podignut spomenik zbog svega što je učinio za Srbiju. Ne sviđa mi se način na koji je premijer saopštio tu svoju inicijativu.
- Proteste zbog Savamale u Beogradu i u Novom Sadu zbog smene urednika teško je spojiti u jedan zajednički imenitelj. Za sada se ne nazire mogućnost masovnih protesta i da se dešava nešto poput 'domino efekta' ili 'grudve snega'.
- U Hrvatskoj su za sada zastupljena dva građanska pokreta, jedan je Most, a drugi je Živi zid, koji je tipična antikapitalistička organizacija. Postoji mogućnost okupljanja ovih energija u masovni protest za zaštitu reformi.
Evropski političari u ovom trenutku gledaju na Vučića kao na neku protivtežu predsedniku Nikoliću koji je mnogo više naklonjen Rusiji. Oni veruju da bi Vučić mogao smanjiti proruski entuzijazam, i to je najvažniji razlog zašto Brisel podržava Vučića.
Iz mojih razgovora sa zvaničnicima Unije stekao sam utisak da oni nisu baš sigurni da li su razlike između Nikolića i Vučića istinske ili su deo dogovorene igre. Zato nisam baš siguran da se u Briselu na Vučića gleda kao na nekoga ko će se odlučno odupreti Rusiji.
- Najava ruskog predsednika Putina ohrabrujuća je za Srbiju. Našoj zemlji bi mnogo značilo ponovno aktiviranje gradnje ovog magistralnog gasovoda. Bili bismo bolje snabdeveni gasom, a to je posebno važno zato što ćemo ugasiti neke elektrane na ugalj. I EU je u deficitu sa gasom.
- Bilo bi to za našu zemlju veoma značajno, ali konačnu ekonomska i politička odluka nije samo u Rusiji. Od 2018. Rusija prestaje da izvozi gas preko Ukrajine, a Severni tok neće biti završen i u Evropi će doći do poremećaja što će možda uticati na donošenje odluke o Južnom toku.
- Realno je da Velika Britanija napusti EU, ali to može da predstavlja i olakšanje za države osnivače Unije. Verovatno bi došlo do veće integracije zemalja članica, jer je Britanija bila uvek kočničar prebacivanja većih nadležnosti na EU.
- Odlazak Velike Britanije imao bi neminovno brojne političke, ekonomske i finansijske posledice. Rezultat referenduma u svakom slučaju postaviće neke nove modele za slične slučajeve u budućnosti. EU će nastaviti da postoji i ako Britanci odu.
- Švajcarska ne bi bila to što jeste da se i u ovom slučaju nije ponela odgovorno. Kod njih su se stekli uslovi da se novac građanima deli na takav način, ali oni su odlučili da ga čuvaju za ne daj bože. U sličnoj situaciji je bila i Norveška, ali i oni su od toga odustali.
- Treba znati da je nezaposlenost u Švajcarskoj jako mala tako da je malo onih koji bi se kanidovali za taj novac. Bilo je predviđeno da se manji iznos da i deci, ali tamo ima sve manje i dece, tako da im i ni to nije problem. To je bio populistički potez bez posebne logike.