Bolji dani za proizvođače nudli
- Izmenama i dopunama Pravilnika o kvalitetu žita, mlinskih i pekarskih proizvoda i testenina, uvedene su nudle kao nova kategorija proizvoda, a carinske stope za palmino ulje i mešavine začina smanjene su za čak oko 70 odsto za proizvođače nudli - istakla je Saška Biorčević, savetnik u Udruženju za prehrambenu industriju PKS.
Proizvođači nudli, predstavnici inostranih kompanija, pre nego što je Vlada Srbije usvojila izmene Pravilnika imali su problem na našem tržištu jer nudle (instant rezanci), prema domaćim propisima, nisu bile kategorisane kao proizvodi ni u jednom pravilniku o kvalitetu, podsetila je ona.
Pročitajte još:
* Prezentacija procene rizika od pranja novca i finansiranja terorizma
Usvajanjem izmena pravilnika, uz podršku PKS, pomenuti problem je rešen, dodala je Biorčević i pozvala kompanije da Komori dostave svoje inicijative i predloge usmerene na unapređenje poslovanja. Privredna komora Srbije, od početka godine pokrenula je prema Vladi Srbije i državnim institucijama 66 inicijativa privrede, od kojih je 21 uspešno završena.
- Kompanija IndoAdriaticIndustry uputila je inicijativu, Udruženju za prehrambenu industriju sa molbom za izradu novog pravilnika ili izmenama i dopunama postojećeg, jer su proizvođači i uvoznici sirovina bili izloženi kršenju važećeg zakona ili plaćanju velikih uvoznih dažbina. Sirovinski sastav nudli i sirovine koje se koriste u proizvodnji u velikoj meri se razlikuju od pekarskih i mlinskih proizvoda - naglasio je Nebojša Panić, izvršni direktor IndoAdriaticIndustry.
Kako je rekao, odgovor Udruženja za prehrambenu industriju PKS bio je više od ohrabrujućeg, proizvođači nudli naišli su na veliko razumevanje i spremnost Udruženja da pomogne u izradi izmena i dopuna postojećeg Pravilnika. Nije se dugo čekalo i u kratkom roku, Udruženje za prehrambenu industriju formiralo je radnu grupu sa stručnim timom iz Ministarstva poljoprivrede, predstavnika proizvođača nudli i drugih relevantnih predstavnika.
- Zahvalni smo Udruženju za prehrambenu industriju jer su razumeli potrebe proizvođača i investitora koji su izabrali Srbiju kao mesto za ulaganje i razvoj poslovanja. Naša roba sada je više prisutna na tržištu EU, ravnopravno može cenovno da odgovori konkurenciji, ostvari veću prodaju i vrati devize u zemlju. Smatramo da je Komora stub razvoja privrede i podrške privrednim subjektima, koja na pravi način prezentuje sve povoljnosti i benefite ulaganja u našu zemlju - zaključio je Panić.
Kompanija IndoAdriaticIndustry iz Inđije, bavi se proizvodnjom i distribucijom instant nudli INDOMIE brenda iz Indonezije, a u Srbiji posluje osam godina.
Osim što fabrika snabdeva domaće tržište, proizvode izvozi na tržišta Hrvatske, Bosne, Makedonije, Slovenije, Crne Gore, Bugarske, Rumunije i Albanije.