Četvrtak 05.04.2018.
23:12
Vestionline, b92.net

Najnovije otkriće: Ipak smo sami u svemiru?

pixabay.com
 

Ovaj element igra ključnu ulogu u skladištenju energije u ćelijama i njenom transferu, a takođe predstavlja deo hemijske okosnice DNK. 

Fosfor nastaje tokom supernove - eksplozije masivne zvezde pred kraj njenog života. 

Ipak, novi podaci ukazuju na to da tipična supernova ne garantuje nužno uslove za stvaranje fosfora. 

Zemljani su možda imali izuzetno mnogo sreće, s obzirom na to da se naša planeta nalazi dovoljno blizu "odgovarajuće" supernove. 

- Prenošenje fosfora na novonastale planete često predstavlja neizvestan proces - kaže astronom Džejn Grivs sa Univerziteta u Kardifu. 

- Smatramo da je samo nekoliko minerala koji su sadržali fosfor, a koji su dospeli na Zemlju, verovatno putem meteorita, postalo reaktivno dovoljno da učestvuje u stvaranju bio-molekula - dodala je doktor Grivs. 

Naučnici su do ovih zaključaka došli posmatrajući ostatke dve supernove - Kasiopeju A (Cas A) i Mesjea 1 (Crab nebula). 

Naučni tim je putem teleskopa na Kanarskim ostrvima tražio tragove fosfora i gvožđa u Mesjeu 1 - ostatku supernove iz sazvežđa Bik udaljenom 6.500 svetlosnih godina. 

Istraživači su u prethodnoj studiji tražili tragove fosfora u Kasiopeji A, ostatku supernove udaljenom 11.000 svetlosnih godina od Zemlje. 

Poređenjem dobijenih rezultata ove dve studije, naučnici su shvatili da se u Mesjeu 1 nalazi mnogo manje fosfora nego u Kasiopeji A, što je bilo veliko iznenađenje. 

Nova otkrića su predstavljena na Evropskoj nedelji astronomije na konferenciji Svemirske nauke u Liverpulu. 

Istraživači će pokušati da ustanove da li ostacima drugih supernova takođe nedostaje fosfor.

2024 © - Vesti online