Utorak 09.01.2018.
17:18
Vestionline, Tanjug

Dogovor Skoplja i Atine: Našli ime za Makedoniju?

Tanjug/AP
Rešenje u narednih šest meseci: Bujar Osmani

Inače, Grčka i Makedonija složile su se danas da učine nove napore u cilju rešavanja spora koji koči napredak Skoplja ka pridruživanju EU i NATO, prenosi Rojters.

- Posvećeni smo iznalaženju rešenja u narednih šest meseci. Godina 2018. je zlatna godina mogućnosti za moju zemlju da napreduje kad je reč o evroatlantskim integracijama. Zato smo posvećeni iznalaženju rešenja - rekao je Osmani, koji je zadužen za evropska pitanja.

Osmani je, takođe, izrazio uverenje da postoji "iskrenost i posvećenost" Grčke u pogledu rešavanja ovog pitanja.

- Postoji mnogo emocionalnih slojeva. Moramo da ih sve odstranimo kako bismo pronašli racionalno rešenje - rekao je Osmani novinarima nakon sastanka s grčkim zvaničnicima.

On je rekao da ne može da komentariše pitanje da li će njegova zemlja morati da menja ustav kako bi se omogućila promena imena, niti novinske navode da dve strane razmatraju mogućnost naziva "Nova Makedonija".

- Ne mogu trenutno ništa da kažem o stavu dve delegacije. Na pregovaračima je da o tim pitanjima razgovaraju, a kada postignemo dogovor, iznećemo to u javnost - rekao je Osmani.

Portparol grčke vlade Dimitris Canakopulos izjavio je da su razgovori omogućeni nakon što je makedonska vlada odustala od "ekstremnih stavova", ali nije izneo detalje, prenosi AP.

Canakopulos je istakao da "sada treba stvoriti uslove za najširi mogući konsenzus kako bi se prevazišao problem koji pritiska tu zemlju i širi region u proteklih 25 godina".

Nekoliko desetina poslanika i pristalica krajnje desničarske partije Zlatna zora okupilli su se ispred grčkog Ministarstva spoljnih poslova u znak protesta protiv ovog sastanka, uz uzvike "Izdajnici, izdajnici".

Atina blokira pokušaje bivše jugoslovenske republike da se pridruži NATO i ometa njene težnje ka članstvu u EU jer tvrdi da ime Makedonija podrazumeva polaganje prava na severni region Grčke koji nosi isto ime.

U skladu sa sporazumom iz 1995, Grčka je pristala na privremeni naziv "Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija" dok se spor ne reši, ali ne pristaje da se pod tim nazivom ta zemlja pridrži NATO ili EU.

Grci su veoma osetljivi kad je reč o pitanju imena i kasnije ovog meseca planirani su skupovi na severu Grčke protiv bilo kakvog kompromisa koji bi podrazumevao upotrebu imena Makedonija.
Međutim, Atina navodi da sada postoji mogućnost da se spor reši nakon izbora umerenije vlade u susednoj zemlji.

Inače, Grčka i Makedonija treba da, kasnije ovog meseca, održe novu rundu pregovora sa posrednikom UN.
 

2024 © - Vesti online