Utorak 09.01.2018.
00:58
N. Jokić - Vesti

Briga o zdravlju ili farmaceutima

EPA/Sebastian Nogier
Odluka Pariza: Više obaveznih vakcinacija

"Nova zdravstvena strategija" sprovodiće se u ime predostrožnosti jer, po mišljenju ministarke, u bolnicama pacijenti treba da dobiju "dobar primer". Mnogi sumnjaju da nije daleko dan kada će vakcina postati obavezna i za škole i druge kolektive.

Najava obavezne vakcinacije protiv gripa izazvala je brojna pitanja u javnosti tim pre što se svi još sećaju skandala sa "svinjskim gripom" 2010. kada je takođe proglašena obavezna vakcinacija u bolnicama i to iz "pedagoških razloga".

Ispostavilo da je cela priča bila "naduvana" kako bi farmaceutska industrija zgrnula kolosalne profite. Država je tada kupila više od sto miliona vakcina, ali je jedva petina građana tada prihvatila da ih primi. Ispostavilo se na kraju da je bilo više žrtava "običnog" nego "svinjskog" gripa.

Vakcinacija je tim nezgodnija tema što je u Francuskoj od 1. januara stupio na snagu zakon o 12 obaveznih vakcina za decu. Roditelji su još zbunjeni i nepoverljivi jer imaju loše iskustvo zbog očiglednih veza između države i farmaceutske industrije. Naime, do sada je bila obavezna vakcinacija samo protiv četiri bolesti: difterija, tetanus, polio i male boginje. Problem je bio što poslednjih godina u apotekama gotovo da nije bilo moguće naći vakcinu protiv ove četiri bolesti.

Farmaceutske industrije isporučivale su najčešće 12 vakcina u jednoj tako da su deca dobijala i preporučene, ali tada neobavezne vakcine protiv šarlaha, ROR (dve vrste malih boginja i zauške), hepatitisa B, bakterije hemofilus influenca, pneumokok, i meningokok C (protiv meningitisa).

Forsiranje vakcinisanja ojačala je radikalne pokrete protiv bilo kakvih vakcina. Rezultat je vidiljiv u mnogim zemljama gde se stopa vakcinacije protiv klasičnih dečjih bolesti spustila na ispod 90 odsto. Epidemije malih boginja ponovo su se pojavile sa komplikacijama koje izazivaju pogotovu kod odraslih.

Lekari upozoravaju da bi zaboravljene bolesti kao difterija i polio mogle ponovo da se pojave. Stvari bi bile tim komplikovanije što nove generacije lekara nisu ne pripremljene da ih brzo dijagnostikuju i prepoznaju.

Kupovali u Nemačkoj

Neki roditelji i lekari prigovarali su da farmaceutska industrija ne poštuje svoje obaveze. Mnogi roditelji odlazili su u Nemačku da bi tamo kupili vakcine protiv samo četiri tada obavezne bolesti. Došlo je do očiglednog gubljenja poverenja u zdravstvene vlasti. Konačno problem je "rešen" tako što je donet zakon po kome je sporna vakcina protiv 12 bolesti postala obavezna od 1. januara ove godine. Mnogi i dalje prigovaraju da država više brine o profitu farmaceutske industrije nego zdravlju građana.

2024 © - Vesti online