Četvrtak 03.08.2017.
12:22
blic.rs, Vestionline

Evo zašto niko ne bi mogao da pobedi u ovom ratu

youtube.com/Spooksandooks
Razlog mogućih sukoba Indije i Kine: Doklam

Hladan tuš oblio je sve gledaoce koji su pratili emisiju. Mehta je kritikovao Kinu zbog, kako je rekao, propagande i oštrih reči kakve nije čuo u poslednjih 50 godina, na šta mu je Džou Bo odgovorio.

- Generale, previše pričate. To nije pravi način da se vodi ovaj razgovor. Dozvolite mi samo da vam kažem ovo. Vi ste na kineskoj teritoriji, ne želite da uđete u rat, što je u redu, i zato morate napustite kinesku teritoriju, da ne biste izazvali takvo stanje - hladnokrvno je odgovorio Bo.

Rat džinova

Malo je verovatno da bi Indija i Kina mogle da uđu u otvoren sukob, jer obe zemlje raspolažu nuklearnim oružjem koje bi u slučaju rata izazvalo nesaglediva razaranja.

Kako je u svojoj analizi naveo američki "Nešnal interest", rat između ove dve zemlje bi bio, gadan, brutalan i kratak, sa dalekosežnim posledicama na svetsku ekonomiju.

Balans moći i geografska ograničenja pokazala bi da rat, osim krvoprolića, malo šta doneo jer nijedna strana ne bi mogla da ostvari potpunu pobedu, zbog čega se dve najmnogoljudnije države i uzdržavaju već 50 godina.

Iako se Indija i Kina graniče na dva mesta, putevi i infrastruktura su na tom područjima slabo razvijeni, pa bilo kakvo slanje mehanizovanih jedinica, ne bi bilo adekvatna opcija.

Kanjoni kroz Tibet i masivne planinske lance, morali bi da se osvajaju pešadijom, koja bi bila laka meta za zasede, zbog čega nijedna strana tako nešto, verovatno, ne bi ni pokušavala.

Ukoliko do rata i dođe, dve sile bi se više sukobljavale na moru i u vazduhu.

Obe zemlje imaju veliki arsenal ratnih aviona, međutim sa 230 "suhoja Su-30", 69 MIG-29 novije generacije i kontingentom "miraža 2.000" Indija verovatno ima dovoljno avijacije da napravi predost u vazduhu.

Upravo zbog ove pretnje, Indija je ušla u pregovore sa Rusijom o kupovini pet sistema S-400.

Međutim, Kini avijacija ne bi ni bila potrebna jer Indija još nema adekvatnu protivraketnu zaštitu neba, a Kina raspolaže velikim brojem upravo ove pretnje, kako nuklearnog tako i konvencionalnog naoružanja, kojim bi mogla da gađa Nju Delhi, ali i druge veće gradove u Indiji, piše u svojoj analizi "Nešnal interest".

Pravu prednost Indija bi mogla da ostvari na moru, jer bi uz pomoć saveznika, SAD i Japana, mogla da preseče uvoz goriva u Kinu iz Afrike i sa Bliskog istoka, što bi za 77 dana, koliko je maksimum što Kina može da izdrži sa rezervama, bio kraj rata, ili totalni napad Kine.

Ukoliko bi do toga došlo, svet bi mogao samo da se skloni u stranu i pusti ih da završe šta imaju, kako ne bi i sam bio uvučen u "sudar slonova".

2024 © - Vesti online