I "Tesla" bira između Rusije i EU
Za koncesiju za beogradski aerodrom Nikola Tesla zainteresovano je čak 27 kompanija, iz Rusije, Kine, Francuske, Nemačke i drugih zemalja.
Posle najave ruske kompanije "Aerodromi regiona", koja pripada oligarhu Viktoru Vekselbergu, da želi da upravlja beogradskim aerodromom, za učešće na konkursu prijavio se još jedan ruski holding, "Novaport".
Suvlasnik te grupacije Roman Trocenko najavio je ulaganja u aerodrom u iznosu od 250 miliona dolara, a deo novca bi, kako je objasnio, bio obezbeđen kroz pozajmice.
Pročitajte još:
* Putinovo upozorenje niko nije čuo 2007: Sada se mnogi gorko kaju!
Nezavisni ruski stručnjak za civilno vazduhoplovstvo Dmitrij Adamidov objašnjava za Sputnjik da u Rusiji biznis sa aerodromima vodi pet igrača: Oleg Deripaska kontroliše Pulkovo u Sankt Peterburgu i aerodrome Krasnodarskog kraja, a svi ostali su podeljeni između kompanija Viktora Vekselberga i Romana Trocenka.
Najveći aerodrom koji poseduje kompanija Vekselberga je Koljcovo u Jekaterinburgu, dok je Tolmačjovo u Novosibirsku najveći aerodrom u vlasništvu kompanije Trocenka. Po broju putnika Nikola Tesla (oko pet miliona) je ispred Koljcova (4,2 miliona) i Tolmačjova (3,9 miliona). Zato bi koncesija za aerodrom Nikola Tesla bila veliki uspeh za ruske biznismene.
- Mislim da će Vekselberg i Trocenko voditi pravu bitku za ovaj aerodrom, jer bi pobeda ozbiljno uticala na profitabilnost njihovih kompanija. Naravno da se uslovi u Srbiji razlikuju od uslova u Rusiji, u Evropi letovi su kraći, ali ih je više nego u Rusiji, konkurencija je veća, ali bez obzira na sve to, ta koncesija bi bila veoma dobra za ruske kompanije, jer bi trebalo imati u vidu da osim gorepomenutih aerodroma u Rusiji skoro da nema aerodroma sličnih kapaciteta. A, recimo, na kinesko tržište ruske biznismene niko neće da pusti. S obzirom na to da su za Nikolu Teslu zainteresovani i Nemci, mislim da je najvažnije za Srbe da ne prodaju aerodrom ispod cene. Ipak, konačna odluka o budućem menadžmentu aerodroma Nikola Tesla zavisiće od dogovora političara - kaže Dmitrij Adamidov.
On podseća da u nadmetanju ne mogu da učestvuju kompanije koje upravljaju aerodromima u radijusu od 450 kilometara od Beograda, što znači da su iz trke već eliminisani Hrvati i Turci.
Na pitanje da li to znači da, birajući kompaniju koja će upravljati najvećim aerodromom u zemlji, Srbija na neki način bira između Rusije i Evropske unije, Dmitrij Adamidov kaže:
"Ne zavisi sve od novca. Podsetio bih na ono što se desilo 2006. godine, kada je ruski biznismen Mordašev pokušao da kupi proizvođača čelika "Arcelor" registrovanog u Luksemburgu. Akcionari su bili zaista fascinirani cenom koju je on ponudio, ali je onda Evropska unija na političkom nivou blokirala taj aranžman i do kupovine nije došlo. Ukoliko ne dođe do pobede nemačke kompanije, ne isključujem mogućnost da će biti pokušaja da se odluka o pobedniku preispita."
Adamidov za Sputnjik ocenjuje kao veoma ispravnu odluku o uvođenju direktnih letova za SAD, kao i najavu direktnih letova za Kinu, jer na taj način Nikola Tesla samo dobija na vrednosti.
- Kada aerodrom ima status haba, to je sasvim druga priča za ulagače - napominje sagovornik Sputnjika.
Rezultati konkursa za koncesiju očekuju se za mesec dana.