Ponedeljak 20.02.2017.
13:17
slobodnaevropa.org, Vestionline

Zašto Srbija i Hrvatska kupuju oružje, kad narod neće da ratuje?

wikimedia.org/Lipnopower
MiG-21 Vojske Hrvatske

Ko ima veći, mi ili Hrvati?

- U Srbiji se još uvek negativno gleda na one narode sa kojima se ratovalo devedesetih godina, pa se onda u medijima prave poređenja koliko mi imamo aviona, a koliko Hrvati. Kad obični ljudi razgovaraju o vojsci, odmah se kreće sa poređenjima - da li je naš avion ili top superiorniji u odnosu na ono što ima potencijalni protivnik - kaže Radić i dodaje:

- Političarima je potrebna priča da je kupovinom tih aviona napravljeno nešto veliko, jer navodno postoje neke mračne opasnosti koje se nadvijaju nad nama, pa oni nabavljaju te avione zarad spasa otadžbine.

Hrvatski raketni sistemi - samo na papiru

S druge strane, i Hrvatska nabavlja novo naoružanje - haubice, helikoptere i borbena vozila, a govori se i o kupovini raketnih sistema.

- Ti raketni sistemi skoro dve godine postoje više na papiru i u novinama nego u bilo kakvoj realnosti. Ono što je vidljivo - Hrvatska je od Nemačke kupila samohodne haubice, kao i izviđačko-borbene helikoptere. Ali, reč je o izuzetno malim količinama. Dvanaest samohodnih haubica i šesnaest izviđačkih helikoptera simbolične su brojke za nekakvu ozbiljniju trku u naoružanju - tvrdi vojni analitičar iz Zagreba Igor Tabak.

- Mnogi kada vide da Hrvatska ima oko 16.000 vojnika, što je vrlo malo, imaju utisak da komšiluk, a posebno Srbija, i dalje održava nekakvu vojsku iz osamdesetih ili devedesetih godina. U pitanju je strah koji nije poduprt ni brojevima, ni činjenicama, ali se zadržava među ljudima - kaže Tabak.

U celoj ovoj situaciji uočava se jedan paradoks. Političari daju militarističke izjave, a prema nedavnom ispitivanju javnog mnjenja, 74 posto anketiranih građana u Srbiji ne bi ratovalo za Kosovo. Znači, narod neće da ratuje, a političari prave usijanu atmosferu.

- U Hrvatskoj se na sve to gleda jako defanzivno i nema govora o nekom ratovanju. Niko ne očekuje sukobe. Ta tema se izbegava, tako da o tome nema nikakvih istraživanja javnog mnjenja - kaže Tabak.

Predstava za narod

- Mislim da nema trke u naoružanju između Srbije i Hrvatske, jer je jasno da se samo zamenjuje oružje čiji je rok upotrebe istekao. To važi i za Srbiju i za Hrvatsku, a i za druge države regiona. Ali ono što jeste ozbiljan problem - to je što je u javnosti vrlo snažna slika o srpsko-hrvatskom nadmetanju u naoružanju. To ne treba podceniti - objašnjava Radić.

2024 © - Vesti online