Stepinac može da posvađa Vatikan i Rusku pravoslavnu crkvu
Međutim, nakon dvodnevnog susreta, javnost je bila uskraćena za izjave predstavnika, pošto je dogovoreno da se sa zaključcima ne izlazi u javnost sve dok se ne završi rad Komisije.
Direktor Muzeja genocida Veljko Đurić smatra da je veoma loše što srpska javnost izuzetno malo zna o celokupnom procesu koji se vodi, pogotovu ako se ta slika uporedi sa situacijom u Hrvatskoj, gde su mediji objavili ključna pisma koja je srpski patrijarh Irinej o tome upućivao papa Franji. On to objašnjava time da najverovatnije neko od srpskih vladika radi za hrvatsku stranu.
Pročitajte još:
* Grafit u Novom Sadu: Pavelić i Stepinac su "milosrdni anđeli"
Koliko je važna kanonizacija Stepinca?
Prema rečima istoričara Aleksandra Rakovića, postoji određeni broj ljudi u Srbiji koji smatra da nije ni toliko važno da li će Stepinac biti priznat za sveca, budući da bi taj potez pokazao pravo lice Vatikana.
- Međutim, nije baš tako, jer ukoliko dođe do priznavanja, time će se amnestirati svi zločini počinjeni u NDH, a nastaviće se sa relativizacijom ostalih zločina počinjenih tokom oba svetska rata - dodaje.
Raković kaže i da se trenutno čitav svet nalazi u previranju zbog sudara civilizacija, pogotovu kada je reč o Bliskom istoku i nestanku hrišćana sa tih prostora. Nije papa Franja prvi koji se zbog toga okrenuo Moskvi, smatra on, već je to učinio i prethodni papa koji je od Moskve zatražio da se zaštite hrišćani na Bliskom istoku, nakon što je shvatio da to nije u agendi Amerikanaca i Britanaca.
- Bojim se da je cela priča o Stepincu i njegovoj kanonizaciji sastavni deo svetskih odnosa na terenu religije, gde dolazimo do dva pola, Vatikana i Ruske pravoslavne crkve. Ishod slučaja "Stepinac" neminovno će se odraziti na odnose ta dva pola, a vreme će pokazati da li će odnosi postati tešnji ili će biti još udaljeniji - dodaje Raković.
Papino okretanje ka Rusiji
Istoričar Raković tvrdi da je okretanjem ka Rusiji i sučeljavanjem sa međunarodnim organizacijama poput NATO-a papa Franja stekao izuzetno jake protivnike u hrvatskom sistemu. On je siguran da papa neće potpisati kanonizaciju Stepinca, pogotovu ako se uzme u obzir da je u februaru prošle godine potpisao dokument koji zabranjuje prelazak pravoslavaca u Rimokatoličku crkvu, što je inače i bila glavna ideja Stepinca.
Đurić podseća i da je Stepinčeva opsesija, koju je i sam opisao u svom dnevniku 1934. godine nakon prijema kod kralja Aleksandra Karađorđevića rečima: "Da je više radnika na njivi gospodnjoj i Srbija bi za 20 godina bila katolička", bila pokrštavanje Srba i širenje rimokatoličke vere u pravoslavnom svetu. Upravo to je, dodaje on, u suprotnosti sa onim šta je papa Franja potpisao.
Istina o NDH i logorima
Novinar "Večernjih novosti" Radeta Dragović kaže da i pored pitanja kanonizacije Stepinca postoji i druga strana medalje, a to je da ovom inicijativom Srbija dobija jedinstvenu šansu da sva pitanja, koja su u prošlosti bila prikrivena i obojena ideologijom, a tiču se istine o NDH i o žrtvama logora smrti, iznese pred lice svetske javnosti.
- Utoliko je i odgovornost na Komisiji velika, kao i na Crkvi i istoričarima koji su uključeni u ceo proces, jer se lopta trenutno nalazi u kaznenom prostoru protivnika, a ukoliko Srbija ne poentira, utakmica može biti izgubljena trajno - dodaje Dragović.
Raković smatra i da ono što trenutno izgleda možda previše ekstremno za 50 godina neće tako izgledati, što znači da jednoga dana i Ante Pavelić može biti proglašen svecem, zbog čega je od izuzetne važnosti zaustaviti taj proces.
- Postoje tri procesa koji su trenutno zaustavljena, prijem Kosova u Unesko, prijem Crne Gore u NATO i kanonizacija Stepinca. Činjenica je da se dešava neko sveobuhvatno zaustavljanje procesa - zaključio je Raković.