Ponedeljak 06.02.2017.
18:01
B. Božin - Vesti

Spremali masakr u Nemačkoj

Reuters
Uhapšeni džihadisti sa Balkana: Vršili egzekucije u Palmiri (Foto: Arhiva)

Prema istim izvorima, obojica se već dugo nalaze na poternicama Interpola, a jedan od njih se može videti na propagandnom snimku Islamske države, u kojem je prikazano ubistvo nepoznate osobe.

Deportacija u Srbiju?

Turske bezbednosne službe smatraju da su se Šutković i Saedini uputili ka Evropi, verovatno u Nemačku, kako bi tamo počinili teroristički napad. Uz tu informaciju, nemački dnevnik "Bild" navodi da ostaje da se vidi da li će oni iz Nemačke biti deportovani u zemlje porekla. Naime, iako su obojica odrasli u Nemačkoj, još imaju državljanstvo zemalja odakle su im roditelji.

Šutković i Seadini imali su problema sa zakonom još pre nego što su postali radikalni islamisti. Zajedno su oteli stariji bračni par iz Bremena i tražili otkup, ali su uhapšeni i dospeli su u zatvor. Tu su upoznali poznatog islamistu Marka Sepaka, koji je na njih izvršio tako jak uticaj da su u aprilu 2015. godine kao dobrovoljci otišli u Siriju da se bore za Islamsku državu.

U avgustu 2015. godine pojavio se prvi video Islamske države s ubistvom "nevernika" koji je urađen na nemačkom jeziku. Na snimku se vide Bremenac Hari Sarfo i Adnan Šutković.

Egzekucija u Palmiri

Snimak je naslovljen sa "Turizam naše braće", a prikazuje streljanje dvojice zarobljenika u ruinama antičkog grada Palmire, u Siriji. Neposredni egzekutori zarobljenika bili su austrijski terorista Muhamed Mahmud i Jamin Abu-Zand, iz Bona. Hari Sarfo na snimku drži zastavu Islamske države ispod koje pozira Adnan Šutković.

Adnan postao Aleksandar Mitić

Kako bi se sakrili od policije, teroristi su se podvrgli operaciji transplantacije kose, ali su i pored toga otkriveni i uhapšeni. Šutković je posle hapšenja tvrdio da se zove Aleksandar Mitić, a da je presadio kosu kako bi "lepše izgledao". On se pravdao da je u Tursku došao jer je transplantacija kose jeftinija nego u Hamburgu. Turski istražitelji, međutim, krajem januara utvrdili su identitet dvojice islamista, sprečivši tako verovatno još jedan teroristički napad u Nemačkoj.

Kada je video dospeo na internet, Sarfo se već vratio u Nemačku, gde je uhapšen. Na suđenju je tvrdio da se kaje, a dao je i brojne intervjue u kojima je naveo da ga je tajna služba Islamske države, Amnijat, vrbovala da u Nemačkoj izvede terorističke napade. Osuđen je na tri godine zatvora.

Za "Bild" je tada jedan od islamista tvrdio da je izuzetno neuobičajeno da se za takve zločine bira neko ko je tek došao u Siriju. Amnijat dobrovoljce prvo temeljno proverava, a oni moraju samostalno da smisle i predstave plan akcije pre nego što im se dozvoli da je izvedu, opisao je ovaj islamista tehnologiju zločina.

Dželat vernost dokazao pogubljenjem

Šutković je prikazan na još jednom video-snimku koji je "Vašington post" dobio iz Sirije. Reč je o materijalu koji Islamska država nije zvanično koristila kao propagandni materijal, a na snimku Austrijanac Mahmud polaže zakletvu na vernost kalifu Islamske države Abu Bakr al Bagdadiju. Među onima koji su se javno zakleli na vernost su ponovo Šutković i Sarfo.
Na kraju snimka se vidi ubistvo nekoliko zarobljenika nasred ulice pune ljudi. Pri tome, jednu od žrtava na pogubljenje doveo je upravo Sarfo, što ga čini saučesnikom u ratnom zločinu. Na snimku džihadisti potom vade oružje i ubijaju vezane ljude, ali je Sarfa tada bio telom zaklonio drugi terorista, pa se ne vidi trenutak kada je pucao. Na tom snimku Šutković nije primećen da je direktno učestvovao u ubistvima.

2024 © - Vesti online