Džihadisti kuju nove planove: Ova teroristička grupa može biti gora i od Islamske države
Britanska kompanija "IHS Markit", koja se između ostalog bavi analizama vezanim za odbranu i sigurnost, objavila je svoj tradicionalni izveštaj o napadima militantnih grupa u protekloj godini, piše "IHS Janes". Prema njihovim podacima militanti su u 2016. godini širom sveta počinile 24.202 napada, što je veliki porast u odnosu na 2015. godinu kada je taj broj iznosio 18.987.
- U 2016. je uočen značajan rast u broju napada u odnosu na 2015. godinu. Videli smo više asimetričnih napada nižeg nivoa i porast napada u konfliktnim zonama poput istočne Ukrajine - rekao je Metju Henman, šef Centra za terorizam i pobune u IHS Janes-u.
Od svih napada prošle godine, čak 45 odsto njih počinile su militantne grupe u Iraku ( 3.350 napada) i Siriji (7.497 napada). Za veliki deo tih napada odgovorni su džihadisti Islamske države koji su ujedno odgovorni za 18 odsto svih napada u svetu i 39 odsto svih civilnih žrtava napada.
Pročitajte još:
* VIDEO: Vojska Sirije u pobunjeničkom gnezdu, teroristi saterani uza zid
* 10 katastrofa koje bi mogle da se dogode u 2017.
* "Novi Alepo": Ovde će sudbina Islamske države biti zapečaćena (VIDEO)
Takođe je zabrinjavajući drastični porast nasilja u Ukrajini gde su militantne grupe počinile 4.449 napada prošle godine, četiri puta više nego u 2015. godini. Nadalje, veliki porast napada zabeležen je u Turskoj (110 odsto u odnosu na 2015.) i Jemenu (76 odsto).
Najkrvaviji mesec 2016. bio je oktobar, kad su militantne grupe prosečno izvršile 86 napada dnevno.
Islamska država i dalje na čelu
Kao što je spomenuto ranije, Islamska država bila je najaktivnija militantna grupa, odgovorna za smrt 10.807 civila u protekloj godini prema dostupnim izvorima. Procenjuje se kako je ta brojka zapravo znatno manja od stvarnog broja žrtava ID, a dodatno zabrinjava činjenica da sve više napadaju izvan područja Bliskog Istoka.
- U 2016. godini aktivnosti Islamske države izvan Bliskog Istoka su se pojačale. Takvi napadi predstavljaju 16 odsto svih napada Islamske države u prošloj godini, dvostruko više nego godinu pre toga - rekao je Henman, a piše Janes.
Osim planiranih napada grupe poput onih u Briselu, Islamska država je preuzela odgovornost i za mnogo "ad-hoc" napada svojih poklonika na Zapadu, kao što su bili napadi u Orlandu, Nici i Berlinu. Henman smatra da će broj takvih napada još povećati u skladu s osvetničkom politikom ID koja je u Siriji i Iraku pretrpela velike teritorijalne gubitke.
Nova opasnost u 2017.
Iako će u ovoj godini Islamska država gotovo sigurno izgubiti preostale teritorije Iraka i Sirije koji je pod njihovom kontrolom, vrlo je verovatno da će osnovati druge filijale u svetu kako bi umanjili poraz na Bliskom Istoku.
- Sve je veća verovatnoća da će Islamska država u Jugoistočnoj Aziji proglasiti svoju službenu provinciju ili vilajet. Oni bi to proglašenje mogli iskoristi kao način da zaštite svoj globalni uticaj u vremenu kad se ratna sreća okrenula protiv njih u Iraku i Siriji. Time će pokazati da je grupa i dalje globalni igrač čak i ako gubi teritorij u srcu Iraka i Sirije - rekao je viši analitičar Centra za terorizam i pobune u IHS-u, Otso Iho.
Osim Islamske države, sve veću opasnost predstavljaju i druge militantne i terorističke grupe, smatra Metju Henman.
- U 2017. godini Fatah al-Šam, bivša al-Nusra, će sve više okupirati pažnjut javnosti. Ova grupa predstavlja potencijalno dugoročniju i jednako ozbiljnu pretnju kao i Islamska država - rekao je Henman za terorističku organizaciju koja je zadnjih mjeseci prošle godine bila aktivna u istočnom Alepu, pre nego su ih otamo oterale snage režima Bašara al Asada.
Džihadisti Fatah al-Šama prošle godine su počinili 687 napada, 20 odsto više nego u 2015, a njihova je želja da pod svojom kapom spoje pobunjeničke grupe u Siriji kako bi ojačali svoj uticaj.