Sreda 25.01.2017.
18:01
D. Dekić - Vesti

Balkan je ulog i Putinu i Trampu

Reuters
Zapad u strahu od novih etničkih sukoba

Ovu, kako je naziva, vidnu paniku u EU, bivši šef diplomatije Živadin Jovanović tumači potpunim lomom odnosa između političke elite u EU i SAD od dolasku Trampa. Zato je, kaže, očit strah te EU garniture od neumitnih velikih promena u Evropi i pada koncepta globalnog ekspanzionizma i intevencionizma.

- To nije njihov strah za tobože vrednosti civilizacije, i navodne borbe za demokratske vrednosti, učvršćivan od pada Berlinskog zida, već za lične pozicije i lagodan život. Taj sistem Tramp preseca, pa se plaši i NATO, jer ih je novi predsednik SAD nazvao zastarelim i poručio da će politiku voditi bez američkog nametanja. Zato i strahuju od dijaloga Trampa i Putina - objašnjava Jovanović za "Vesti".

Mekšejn je u tekstu za britanski "Independent" naveo da je do poslednjeg "nadrealnog izbijanja napetosti" između Beograda i Prištine došlo zbog srpskog voza, ističući da je ruski šef Sergej Lavrov podigao tenzije upozorivši na "novi oružani sukob" u regionu. Srbija nema razloga za strah, ukazuje Jovanović, jer kako kaže, dovoljno je da Tramp otvori dijalog sa Putinom.

Rusija gazi pravo

Mekšejn kaže da Kremlj, koji se specijalizovao u podržavanju narušavanja granica u Moldaviji, Gruziji i Ukrajini, podržava Beograd u zahtevima za separatizam srpskih nacionalista na Kosovu i u Bosni. Ipak ovaj poznavalac Balkana priznaje da "nije sva krivica na Srbiji", jer na Kosovu postoji snažna nacionalistička partija Samoopredeljenje koja, "koristi veoma sličnu retoriku kao ekstremni srpski nacionalisti".

- Važno je da Tramp ne ide na konfrontaciju, a neće, jer SAD više ne nameću svoj model globalnog intevencionizma čija smo prva žrtva bili mi tokom NATO agresije 1999. Mislim da se za Srbiju otvara novi neviđeni prostor za odbranu nacionalnih i državnih interesa, uključujući i inoviran prilaz problemu Kosova - zaključio je Jovanović.

Moskva ne trguje

Rusija neće priznati nezavisnost Kosova i neće trgovati teritorijalnom celovitošću Srbije, komentar je ruskih analitičara. Igoru Pšeničnikovu, savetniku direktora ruskog Instituta za strateška istraživanja, zapadne opservacije liče na pokušaj unošenja razdora, jer, kako ističe, scenario da Moskva prizna Kosovo nije moguć, pogotovo dok je Putin na vlasti.
- Moskva, čak i da SAD predlože, ne bi ušla u takvu trgovinu, jer nam ne treba podrška Vašingtona da bi Krim bio ruski. Priznanjem Kosova izdali bi našeg glavnog saveznika na Balkanu, a to bi bio i signal svima koji su separatistički raspoloženi u Srbiji - zaključuje on.
Andrej Sušencov, ekspert za spoljnu politiku SAD, objašnjava da se problem Kosova ne može dovoditi u vezu sa rusko-američkim odnosima, pa je samim tim trgovina te vrste nemoguća.
- Interesi Srbije neće biti ugroženi, čak i ako dođe do razvoja odnosa Moskve i Vašingtona. Ne bi trebalo očekivati da će Rusija i SAD trgovati priznanjem ili nepriznanjem teritorija, bar se Rusija ne koristi takvim instrumentima - smatra Sušencov.

2024 © - Vesti online