Četvrtak 19.01.2017.
18:31
Vestionline, Telegraf.rs

"Tramp prepušta Srbiju Putinu"

Reuter/fotomontaža
Zapadni Balkan će Donald Tramp prepustiti Vladimiru Putinu

On veruje da će u tom regionu jačati uloga Rusije. U intervjuu za "Dojče vele" Jansen je rekao da misli da će se Tramp potpuno povući i Balkan “proglasiti evropskim pitanjem”.

- S obzirom na to da Evropljani i sami u tome nisu jedinstveni - recimo, Kosovo nisu priznale sve članice EU - to će, prema mom mišljenju, vrlo jasno ići u pravcu da će Rusija faktički tamo igrati ubuduće vrlo jaku ulogu ili imati uticaj - dodao je Jansen, koji je predavač na Institutu za Aaglo-američku istoriju na Univerzitetu u Kelnu.

Govoreći o širenju NATO-a u regionu, Jansen je izrazio uverenje da narednih godina neće biti proširenja.

- Tramp za to neće imati interesa. To je za njega drugorazredno i trećerazredno pitanje, a bez SAD tamo… neće biti bitnih bezbednosno-političkih pomaka. SAD su uvek bile veoma važan deo u NATO i ako se one sada povuku, ili delimično povuku, onda Savez, s jedne strane, vrlo jasno gubi na značaju, a s druge - sva proširenja su dovedena u pitanje. A to je, vrlo jasno, uspeh za Putina - dodao je nemački politikolog.

On je kazao da na Balkanu još postoje “manje ili više izraženi stari nacionalistički režimi koji su, nakon raspada Jugoslavije, u osnovi vodili glavnu reč”.

- Na to nas je vrlo jasno podsetio konflikt od pre nekoliko dana na Kosovu sa srpskim vozom i na drugoj strani reakcija kosovskih Albanaca. Tu je još i situacija u samoj BiH sa Republikom Srpskom, a delimično i u Hrvatskoj. Do sada je uvek bilo tako da su Zapad i SAD govorili: mi želimo da se taj konflikt dugoročno mirno okonča i da se u pravom smislu reči pobrinemo za političku ravnotežu. Bojim se da se sada, sa Putinom koji ima vrlo jasno interes da ojača Srbe, i na drugoj strani s Trampom, tamo zaista ponovo stvara neravnoteža, da bi jednostrano na kraju Srbi tamo mogli da zaoštre ton - da se oprezno izrazim - rekao je Jansen.

Priština u strahu od podele

Jansen je rekao i da je strah Prištine od podele Kosova “sigurno opravdan”.

- Njima je predsednik Srbije indirektno zapretio ratom. Kosovsko rukovodstvo… takođe je ratoborno reagovalo. Na obe strane, dakle, imamo malo toga da vidimo što ide u prilog popuštanju napetosti. Verujem da je to za obe strane i dalje veoma odlučujuće pitanje. Kosovski Albanci žele celo Kosovo, a Srbi ne žele da priznaju Kosovo kao nezavisnu državu i žele vlast bar nad severnim delom. Tu ima mnogo potencijala za konflikt - kazao je.

Konflikt je, po njegovim rečima, sada sprečen time što su na Kosovu međunarodne trupe.

- Ali, ako bi se one povukle - zašta naravno uvek postoji mogućnost, recimo da SAD kažu da povlače svoj kontingent - onda je pitanje da li bi Evropljani imali volje i da li su u situaciji da tamo zaista masovno stacioniraju trupe što bi onda na kraju sprečilo konflikt. Razgovarao sam s mnogim ljudima na Balkanu, u Sarajevu, na Kosovu, i svi mi jednoglasno kažu da bi u naredne tri do četiri godine mogao da izbije oružani konflikt, ukoliko Zapad ne pokuša da tamo podrži demokratsko, civilno društvo. A ja to u ovom trenutku, sa izolacionističkim tendencijama Donalda Trampa, ne vidim - dodao je.

Balkan bi bio prepušten sam sebi

Jansen je rekao da se “srednjoročno gledano” može očekivati povlačenje američkih trupa sa Kosova i ocenio da bi to bio katastrofalan scenario i za Balkan i za EU, jer bi Balkan bio prepušten sam sebi.

- Verujem da te zemlje više od 20 godina nakon Dejtonskog sporazuma i 17-18 godina nakon kosovskog rata, nisu u situaciji da imaju civilno-demokratske strukture i nisu u stanju da njima samostalno upravljaju. Zbog toga Zapad tu mora da pomogne… A ako sve to izostane, onda je, po meni, situacija crna. Za EU će to biti veoma veliki problem iz jednostavnog razloga što verujem da EU, zbog sopstvene unutrašnje krize, nije u stanju da pitanje Balkana sama i suvereno reši. To će biti veoma teško za Evropsku uniju - istakao je.

Govoreći o američkim sankcijama predsedniku RS Miloradu Dodiku, Jasen je kazao da može da zamisli da administracija Donalda Trampa ukine te sankcije.

- Mogu da zamislim, s obzirom na to da Rusija osuđuje te sankcije, da Tramp zaista, ako želi nagodbu sa Putinom, u najmanju ruku neće da sledi te sankcije. Postoji, naime, više načina – sankcije ne moraju da budu ukinute, one jednostavno ne moraju da se sprovode. To je takođe moguće… - rekao je.

Govoreći o Donaldu Trampu, Jansen je ocenio da će to biti “potpuno nova vrsta mandata, različlita od svih do sada, uključujući i mandat Džordža V. Buša i njegov rat u Iraku”.

2024 © - Vesti online