Nedelja 11.12.2016.
21:52
alo.rs

Bankari trljaju dlanove: Novu godinu i Božić slavimo na kredit

pixabay.com
Svi volimo praznike, ali nam oni bukvalno izbiju novac iz džepa

Iz banaka kažu za "Alo!" da je u decembru, iako tokom cele godine beleže konstantan rast kredita, posebno veliko interesovanje za gotovinske kredite.

- Konstantno se povećava broj pozajmica građana tokom cele godine, a pred praznike posebno. Takođe, naša banka beleži porast keš kredita u decembru ove godine u odnosu na isti mesec prošle godine - kažu u jednoj od banaka.

Doček 2017. u Srbiji u zavisnosti od toga da li planirate da veče provedete u restoranu ili u klubu košta od 15 do 100 evra. Ukoliko novogodišnju noć i prva dva dana u novoj godini želite da provedete u nekom od hotela, za to je neophodno da izdvojite i preko 500 evra.

Najjeftinije će proći Valjevci, jer se u tom gradu cene dočeka kreću od 1.000 dinara u klubovima do 3.500 u restoranima. I Kragujevčanima je potrebna približna suma novca. Naime, oni za ludi novogodišnji provod treba da izdvoje od 2.000 do 5.000 dinara. Stanovnike Niša će ovaj izlazak koštati u proseku od 3.000 do 10.000 dinara.

Novosađani, osim klubova i restorana, za koje treba izdvojiti oko 3.000 dinara, imaju alternativu slavlja i na dobro poznatim salašima, gde su cene u proseku 70 evra.

Beograđani imaju najviše izbora kada je reč o novogodišnjoj žurki. Dok oni sa manje novca mogu da prođu i sa 15 evra, za proslavu na luksuznim mestima potrebno je izdvojiti nekoliko stotina evra.

Ako želite da spojite prazničnu i zimsku čaroliju na nekoj od planina, kao što su Zlatibor, Tara ili Kopaonik, treba da izdvojite od 250 evra, pa naviše, u zavisnosti od broja dana. Na sve to treba dodati i propratne troškove - frizuru, toaletu, šminku, pa građani Srbije često za doček potroše i celu prosečnu platu. Kućna varijanta je nešto jeftinija: svečana trpeza košta između 7.000 i 20.000 dinara, a dekor i jelka od 2.000 do 20.000 dinara.

Praznici su stresni, lečimo se šopingom

Aleksandra Janković, psiholog, smatra da nema potrebe da praznike slavimo na kredit svake godine, a onda da 10 dana nakon Nove godine i Božića očajavamo u besparici.
- Za većinu ljudi praznični period je veoma stresan, jer postoji pritisak da, bez obzira na sve, budu u skladu sa vremenom. Kada svi kupuju, moraju i oni koji inače ne bi. Svaki put pred Novu godinu i Božić kupujemo kao da će da nas strefi atomska katastrofa. Kupovina jeste i antidepresivna terapija. A desetak dana nakon toga sledi otrežnjenje - kaže Jankovićeva.

2024 © - Vesti online