Narod sve dublje tone u dugove
Građani Srbije zaduženi su trenutno oko 6,5 milijardi evra. Za najveći broj ljudi drugog izbora za kupovinu stana, ali i zadovoljavanje osnovnih potreba osim podizanja kredita nema.
Kako rate rastu, a plate se smanjuju, tako je broj nenaplativih kredita u odnosu na prethodnu godinu veći za oko 10 odsto. Svaki peti kredit u Srbiji je nenaplativ, priznaje i centralna banka.
U posebno teškoj situaciji su oni građani koji su kupili stanove na kredit u švajcarskim francima. Njihovi dugovi rastu uprkos redovnoj otplati, a rate su sve veće zbog velikih promena u kursu te je sve više njih suočeno sa oduzimanjem stanova zbog nemogućnosti izmirivanja zajma.
Preciznih podataka koliko je stanova oduzeto nema, ali prema procenama Udruženja banaka taj broj je tokom 2015. bio oko 500, a tokom 2016. je u porastu.
Dejan Gavrilović iz organizacije potrošača Efektiva kaže da je država ta koja je dovela do problematičnih kredita.
- Bankama je dozvoljeno da rade šta hoće. Država je ta koja nije sprečila da se rate uvećaju ljudima više od dva puta, da građani duguju više nego što su dugovali kada su uzeli kredit. Sve drugo stoji, samo rate rastu - kaže za "Vesti" Gavrilović.
Uprkos lošoj finansijskoj situaciji, broj građana koji se zadužuju u bankama od početka 2016. godine u znatnom je porastu.
- Jedan faktor su snižene kamatne stope, i kod stambenih i kod gotovinskih kredita - ističe Zoran Grubišić iz Beogradske bankarske akademije.
Zakon protiv bankrota
- Zakonski mora da se odredi visina mogućeg zaduženja, kako bi se sprečio bankrot građanstva - ističe Gavrilović. Kada je reč o kreditima u "švajcarcima", Gavrilović objašnjava da je plan da se sudovi i banke zatrpaju tužbama, kako bi neko bio prinuđen da reaguje i pomogne građanima.