SAD "muče" Srbiju: Ako ne sudi Beograd, ima ko hoće?
Kako su se između SAD i Srbije isprečili dugogodišnji nerešeni problemi, od ubistva američkih državljana, braće Bitići, do paljenja Ambasade SAD u Beogradu, analitičar Dušan Janjić ne isključuje mogućnost da bi ugovor mogao da znači izručenje nekog od "krivaca", ako ih Srbija ne procesuira.
Pročitajte još:
* "Bajden došao da nas drži dalje od Rusije"
* Odjeci Bajdenove posete Srbiji: Lažne suze nad NATO žrtvama
Da li se ti krivci i međusobno prozivaju, tek bivši general Žandarmerije Goran Radosavljević je optužio nekadašnjeg ministra policije Dragana Jočića da nije blagovremeno sprečio paljenje Ambasade SAD i džamije, iako je imao informacije. Jočić mu je uzvratio da bi bilo korisno i pravedno pomoći u razrešenju ubistva braće Bitići, državljana SAD i dobrovoljaca u OVK.
- Tim administracija SAD muči svaku srpsku vladu, od Koštuničine do Vučićeve, u probranim političkim momentima - kazao je Jočić.
Ako se Beograd "joguni", prema rečima Janjića, može da se desi da slučaj postane borba protiv terorizma, što bi, kako ukazuje ovaj analitičar, moglo da podrazumeva i izručenja ljudi poput Gurija.
Da je u Srbiji očito izručenje moguće i bez međunarodnog ugovora, za "Vesti" tumači bivši sudija Vrhovnog suda Zoran Ivošević, ukazujući da su i bez tog dokumenta Srbiji izručena dvojica stranih državljana iz zatvora Gvantanamo, a koliko se čuje, treba da stignu još trojica.
Zatajili posetu Obaminog savetnika
- U zvaničnoj verziji posete Bajdena nije bilo ni slova o tome da se dan ranije desio možda i važniji razgovor srpskog vrha sa Obaminim savetnikom za ljudska prava. Teme su bile poglavlja 23 i 24, ratni i drugi zločini i pravosuđe - otkriva Dušan Janjić.
Dodaje da su slučajevi Bitići i paljenje Ambasade SAD preduslov za nastavak dobrih odnosa pa je, kako kaže, bolje da ih Srbija reši, nego da to čine SAD kada Vašingtonu najviše, a Beogradu najmanje odgovara.
- To je podvaljivanje Ustavu i građanima koji su na referendumu taj Ustav prihvatili - tumači ovaj pravni stručnjak.
Upitan da li bi Beograd mogao da izruči i neke od aktera afere Bitići i paljenje Ambasade SAD, Ivošević, uz napomenu da ne zna šta u ugovoru sa SAD piše, objašnjava da kada taj dokument po ratifikaciji u parlamentu preraste u zakon, predstavlja opšti akt koji ne može (nije uobičajeno) da se primenjuje pojedinačno na određena lica.
Pita li se Toma?
Javnosti je poznato samo da je posle pokušaja više ministara proteklih šest godina, sada izmenjen bilateralni akt Srbije i SAD iz 1902. godine.
- Ugovor sa SAD nije ratifikovan u Skupštini Srbije, pa nije deo našeg pravnog sistema, već će postati kada ga parlament usvoji i predsednik Republike potpiše. Znamo, međutim, i da Tomislav Nikolić ima pravo da ne potpiše zakon, već da ga vrati parlamentu, a to ne možemo sada pretpostaviti, kao što ne znamo ni šta u dokumentu piše - kaže Ivošević.
- Moglo bi leks specijalisom, kojim je svojevremeno, u vreme Tita, šest profesora najureno sa Filozofskog fakulteta u Beogradu. U vreme Miloševića su, posle međunarodnih pritisaka zbog optužbi opozicije o krađi lokalnih izbora, takođe leks specijalisom poništeni izborni rezultati - podseća Ivošević, ukazujući da su takvi atipični potezi dokaz uticaja politike na pravo.
"Obaveznija i efikasnija saradnja"
Iz Ministarstva pravde "Vestima" je prosleđeno tumačenje u kojem se kaže da se "zaključivanjem novog ugovora stvaraju uslovi za čvršću, obavezniju i efikasniju saradnju, kako lica koja se krivično gone u jednoj državi ili su u njoj osuđena ne bi bekstvom u drugu državu izbegla vođenje krivičnog postupka ili izdržavanje kazne".
Taksativno navedena krivična dela za koje se moglo tražiti izručenje u Konvenciji o izdavanju krivaca iz 1901. proširena su na skoro sva krivična dela koja poznaju zakonodavstva SAD i Srbije, čime je stvorena prilika za bolju saradnju u borbi protiv organizovanog kriminala - navode u Ministarstvu.
Ističu da zaključivanje ugovora doprinosi i većoj zaštiti ljudskih prava i sloboda kada je u pitanju izručenje okrivljenih i osuđenih lica između dve zemlje.
- Napominju i da je načelo "niko ne može da bude dva puta osuđen ili da se protiv njega dva puta vodi krivični postupak za isto delo", zagarantovano novim Ugovorom o izručenju.
B. Đokić