Subota 23.07.2016.
02:00
J. Arsenović - Vesti

Vuk Jeremić juriša na Njujork

Reuters
Dobra pozicija uoči drugog kruga: Vuk Jeremić na debati kandidata

Najveću podršku dobio je bivši portugalski premijer Antonio Gutereš, dok drugo mesto zauzima bivši slovenački predsednik Danilo Tirk, podaci su do kojih su došle svetske agencije pozivajući se na neimenovane izvore sa Ist Rivera. Pravila nalažu da se ishod glasanja ne saopštava javnosti, a da se jedino kandidati i njihove države obaveštavaju o postignutom učinku.

- Imamo dobru poziciju uoči drugog kruga glasanja. Postoji mogućnost da se ono održi već iduće nedelje. Naša kandidatura je zapažena kao jedina koja je ispraćena konciznom i transparentnom platformom. Nastavljamo sa dinamičnom kampanjom, i u drugi krug ulazimo s opreznim optimizmom - napisao je Jeremić u izjavi za medije.

Na tajnost ishoda prvog kruga se insistira kako bi se oni koji ne stoje tako dobro ohrabrili da izađu iz trke. Procedura nalaže da generalnog sekretara imenuje Generalna skupština prema preporuci Saveta bezbednosti, a ovaj prvi krug je uvod u trku za tu preporuku. Tu je, naravno, važno zadobiti podršku pet stalnih članica SB koji imaju pravo veta i čiji predstavnici ni ovog puta nisu želeli da imenuju svoje favorite.

Za Jeremića se veruje da bi lako mogao dobiti podršku Rusije i Kine, ali da mu zapadne države nisu najnaklonjenije baš zato što se veruje u njegovu preveliku bliskost s Moskvom.

Novi gensek trebalo bi da bude iz Istočne Evrope, koja je jedini deo sveta koja do sada nije imala svog predstavnika na čelu UN. To je, međutim, nepisano pravilo, pa su kladionice ranije davale najviše šanse Helen Klark, bivšoj novozelandskoj premijerki. Između ostalog, zato što je žena i dolazi sa Novog Zelanda koji nije trn u oku ni Vašingtonu ni Moskvi. U tom smislu, šanse su davane i sadašnjem slovačkom šefu diplomatije Miroslavu Lajčaku i Bugarki Irini Bokovoj koja s Jeremićem i Srđanom Kerimom iz Makedonije posle prvog kruga deli treću poziciju.

2024 © - Vesti online