Subota 18.06.2016.
00:30
kodren.rs, Vestionline

Da li je zdravo sve što nam kažu da jeste: Istina o ulju od koštica grožđa

pixabay.com
Neka sveže grožđe uvek bude vaš prvi izbor, a ni čaša crnnog vina neće da škodi

I pored brojnih blagodeti koje donosi crno grožđe i mnogih lekovitih svojstava, čini se da industrija zdrave hrane i kozmetike ne staje. Sada je donela još jednu namirnicu na sto - ulje koštica crnog grožđa.

Proizvedeno iz semenki crnog grožđa, može se kupiti u vidu kapi i koristiti prema uputstvu. Ali, nije baš sve tako jednostavno kako reklama kaže.

Zašto piti vino?

Iako postoje mnoge vrste crnog grožđa, za obične ljude poznate su samo one vrste koje se koriste za jelo i pravljenje vina. Vrste poznate i popularne kod nas su: pinot, merlot, sovinjon i ponegde šijaz. Preporučuje se konzumacija uz crvena mesa, blago prohlađeno, te servirana u čaši sa nožicom uz escajg i bele salvete. Crno vino je sinonim za romantiku, servirano na večeri ukazuje na posebnu vrstu elegancije, a u modernom svetu se služi i kao piće u barovima u vidu jedne čaše blago alkoholnog pića. Ispijanje crnog vina jeste vrsta stila i naročitog odnosa prema hrani i piću uopšte. Ispijanje vina zahteva nežno i lagano pristupanje obedu i opuštanje nakon njega i uči čoveka da jednostavno uspori.

Zbog svog sastava, vino se preporučuje i kao preventiva i lek, jer štiti srce i krvne sudove od holesterola. Pripazite, međutim, to se odnosi na samo jednu čašu dnevno! Postoji uverenje da je upravo crno vino zaslužno za takozvani "francuski paradoks". Francuzi, naime, ispijaju vino uz ručak, što umanjuje delovanje jako začinjene hrane i masnih mesa, kojima obiluje francuska kuhinja. Paradoksalno, dakle, umesto da zbog jake hrane imaju višak holesterola, kao recimo Nemci koji konzumiraju skoro pa istu količinu mesa, ali i pretežno pivo uz njega, Francuzi piju vino i tako doslovce čiste krv.

A sve ovo dejstvo vina ne bi bilo tako pojačano da nije svih sastojaka koji su sastavni deo grožđa. Dugačka je lista lekovitih supstanci koje se nalaze u samo jednom zrnu. Neke od njih su vitamini A, B, C i naročito važno E, kalijum, kalcijum, magnezijum, biljna vlakna, mangan i mnogi drugi. Poznato kao možda najsnažniji antioksidant, crno grožđe je na visokom mestu preporučenog voća za svakodnevnu upotrebu.

Da li su semenke grožđa zaista zdrave?

Smatra se da crno grožđe ima veliki uticaj na sastav krvi i to u pozitivnom smislu. Poput crnog vina koje u malim količinama može pročistiti krv i smanjiti pritisak i samo grožđe blagotvorno deluje na sastav krvi i čistoću krvnih sudova. Sok od grožđa takođe, prema mišljenju nekih lekara, pročišćava jetru. Sve su ovo razlozi da grožđe, koje se manje-više može naći skoro preko cele godine u marketima, uvrstite u svakodnevnu ishranu.

U poslednje vreme sve više se govori o lekovitom dejstvu grožđanih semenki. Smatra se da same semenke sadrže sve one korisne sastojke grožđa, ali u koncentrovanom obliku, čime se pojačava njihovo dejstvo. Idealno bi bilo mrviti ih i tako razložene uneti u hranu, što je u kućnoj radinosti moguće samo uz nutriblast aparate.

No, izgleda da je tehnologija otišla i korak dalje, proizvodeći ulje od koštica crnog grožđa, prodajući ih i reklamirajući kao najbolje sredstvo za pročišćavanje organizma, sa mnogim drugim pozitivnim svojstvima. Pomaže u lečenju bolesti krvi i krvnih sudova, naročito proširenih vena, bolesti jetre i organa za varenje ali i astme i problema sa vidom. Zbog prisustva velike količine antioksidanasa, preporučuje se i u lečenju i prevenciji raka.

Ulje se koristi i u kozmetici, kao sredstvo koje pospešuje rast kose i podmlađuje kožu. Posebno se zbog velike količine vitamina E smatra možda i najboljim prirodnim sredstvom za sprečavanje i regeneraciju pucanja kože što izaziva bore. Slično dejstvo ima i na kosu, obnavljajući je i regenerišući, kako bi se pospešio njen rast.

Takvo ulje, sa primesama pojedinih konzervansa i dodataka, može se koristiti u kozmetičke svrhe. Naučnici, međutim, nisu tako blagonakloni prema ulju u kuhinji, naročito onome dobijenom hemijskim putem.

pixabay.com
A ako želite zdravo da se hranite, držite se maslinovog ulja, ono je provereno dobro

A ulje?

Postoje naime dve vrste ulja, onih koja su dobijena hladnim ceđenjem, koja su prirodna i mogu se i uneti u organizam i ona dobijena hemijskim putem, koja su prepuna supstanci koja se dodaju prilikom spravljanja i odvajanja od koštica grožđa. Jedna od tih supstanci je heksan, veoma složena i toksična supstanca za koju se veruje da ima i kancerogena svojstva.

Osim toga, naučnici tvrde da zagrevanje ulja dovodi do odvajanja štetnih materija, iako je ovo ulje okarakterisano kao visoko otporno na toplotu. Ono je u isto vreme i bogato polizasićenim mastima koje se teško svarljive i lako se pretvaraju u štetne materije prilikom zagrevanja. Takva ulja, pa makar i bila otporna na toplotu, brže oksidiraju što ih stvara podložnim bržem kvarenju - ona će svakako brže užegnuti nego obična ulja.

Konačno, ulje crnog grožđa i te kako je bogato i lošim masnoćama, koje i inače unosimo u organizam preko ostale hrane i koja su potencijalno štetna u velikim količinama, dok su siromašna Omega 3 mastima, jedinim korisnim mastima za naš organizam. Jedino što je korisno u ovom ulju, a nema ga u drugim uljima dobijenim iz semenki je vitamin E, što, uz odsustvo ostalih korisnih supstanci, čini da ovo ulje i nije tako naročito potrebno u ishrani, dok pogrešna i prekomerna konzumacija može biti i štetna.

Zato, ukoliko prepoznajete da vam je crno grožđe potrebno u ishrani, slobodno ga konzumirajte, ali ulje dobijeno iz semenki zadržite samo za kozmetičku upotrebu. Nije sve što se kaže u reklami tačno.

2024 © - Vesti online