Utorak 14.06.2016.
16:20
Vestionline, Klix.ba

Rusi mole: Ne ukidajte nam sankcije, ovako nam je bolje!

Tanjug
Sankcije donele blagostanje ruskoj poljoprivredi

Na kraju 2014. godine, pod pritiskom spoljnopolitičkih napetosti, Centralna banka Rusije odlučila je da pređe na slobodan kurs rublje. 

Nakon ulaska Krima u sastav Rusije, investitori su počeli da povlače aktive iz zemlje, što je rezultiralo neviđenim pritiskom na rublju. 

Drugi razlog pritiska bio je pad cena nafte, čija je posledica bio gubitak 60 odsto vrednosti ruske valute u odnosu na američki dolar i evro. 

- Uklanjanje ili značajno ublažavanje sankcija dovesšće opet do jačanja rublje zbog manjeg geopolitičkog rizika - tvrdi finansijski analitičar investicionog holdinga "Finam" Timur Nigmatulin. 

Pad rublje doveo je do rasta cena na uvezenu robu, a ruska ograničenja na uvoz prehrambenih proizvoda iz Evrope i SAD uzrokovala su porast potrošačkih cena. 

Prema podacima "Rostata", u maju je inflacija u Rusiji iznosila 0,4 odsto, od početka godine 2,9 odsto, a na godišnjem nivou 7,3 odsto. 

Pad rublje i smanjenje uvoza pomogli su ruskim firmama da dovedu u red proizvodnju u zemlji, u okviru takozvanog programa "supstitucije uvoza". 

Rusi bi u svoja odmarališta

Prvi uspeh ostvaren je u poljoprivredi. Zahvaljujući devalvaciji, državnoj podršci i odlasku konkurenata iz tržišnog takmičenja, u 2015. godini industrijska proizvodnja u ovom sektoru porasla je za tri odsto. 

U slučaju povratka stranih proizvođača, konkurencija na ruskom poljoprivrednom tržištu naglo će se povećati. 

Geopolitičke sankcije i pad rublje doveli su do toga da većina Rusa, 52 odsto, planira da odmor provede u ruskim odmaralištima. Njih 15 odsto odabralo je Krim. 

Najpopularnije strane zemlje - Italiju, Bugarsku i Crnu Goru planira da poseti samo četiri odsto ruskih turista. 

U slučaju ukidanja sankcija i jačanja rublje Rusi će se najverovatnije vratiti u evropska odmarališta, upozoravaju iz ruskog turističkog sektora.

2024 © - Vesti online