Subota 11.06.2016.
02:00
M. Ljubičić - Vesti

Bez Zapada haos na Balkanu

Tanjug
Jedinstveni u veriu Rusiju: Mitinzi u Republici Srpskoj

Timoti Les, naime, predviđa za Balkan novi haos koji će navodno započeti otcepljenjem Republike Srpske od BiH i njenim priključenjem Srbiji. Prethodno će biti referendum, tvrdi Les i "otkriva" da iza takvog razvoja događaja stoji Moskva nadajući se domino efektu koji će sa Balkana "izvući" Zapad, a na čije mesto će se potom ugnezditi Rusija.

Kako to, po Lesu, može da izgleda? Nakon Srba, od BiH će se otcepiti i Hrvati i priključiti matici u čemu će im svesrdno pomoći vlast u Zagrebu. Albanci u Makedoniji će probati da otkinu deo zemlje i zajedno sa Kosovom se priključe Albaniji.

Dejton (ni)je zauvek

Hojt Ji, pomoćnik američkog državnog sekretara, smatra da bi trebalo menjati Aneks četiri Dejtonskog sporazuma.
- Nikada nije bila namera da Dejton ostane zauvek. Jednom ćemo morati da se posvetimo slabostima u dejtonskom ustavu i sistemu koji je iz njega evoluirao proteklih godina - rekao je Ji za "Nezavisne novine". On veruje da će opstati kao trajne tekovine Dejtona - jedinstvena BiH sa dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

Britanski diplomata predviđa i da će Srbi iz Crne Gore nastojati da se vrate Beogradu i Srbiji. Sve to pokušaće da iskoriste Grčka i Bugarska, vrebajući šansu na prisvajanje "njihovih" delova Makedonije.

Ako bi sve teklo po Lesovom scenariju, epilog bi išao u korist Rusije koja bi ojačala svoju poziciju na Balkanu, pre svega zbog tradicionalno dobrih veza sa pravoslavnim zemljama Srbijom, Crnom Gorom, Grčkom i Bugarskom. Les misli da Brisel i Vašington ne bi priznali ovakvo prekrajanje granica, ali će oni do tada toliko oslabiti da neće moći da učine ništa.

Možda se novi balkanski poredak neće desiti sutra, ali kako snaga EU bledi, on je sve bliži, ubeđen je britanski profesor.

Njegove teze izazvale su brojne komentare na društvenim mrežama, uključujući i one koji ocenjuju da je ceo tekst u funkciji novog pritiska na Srbiju od koje Zapad traži da preventivno deluje na vlast u Banjaluci, koja navodno urušava integritet BiH, tog čeda Zapada koje još nije odraslo, a sva je prilika da i neće.

Veliki poznavalac bosanskog političkog lonca, profesor Nenad Kecmanović, smatra da se u BiH obnavlja bošnjačko-hrvatska koalicija sa početka devedesetih godina prošlog veka, te da je ona opasnija utoliko što su umesto političara glavni igrači postali verske vođe.

Kecmanović ocenjuje da se obnova ratnog saveza "križa i polumeseca" u BiH mogla naslutiti na, kako kaže, spektakularnoj proslavi 100 godina od priznanja islama u Hrvatskoj, održanoj u aprilu ove godine, čemu je bila posvećena sednica Sabora u Zagrebu, a glavni gost bio turski predsednik Erdogan.

2024 © - Vesti online