Ponedeljak 30.05.2016.
08:35
B. Đokić - Vesti

Navijači jači od Srbije (3): Zapišavanje policije

Tanjug
Navijači učlanjeni u razne stranke

- Navijači su bili u prvim redovima na tim protestima. Kasnije se veliki broj njih učlanio u političke stranke. Zbog svojevrsne zahvalnosti za pomoć prilikom rušenja Miloševićevog režima, nova vlast nije htela da se ozbiljnije pozabavi ovim problemom, niti da pomogne policiji. A navijači su iz godine u godinu postajali sve više organizovani i sve više agresivni - kažu naši sagovornici.

Policija bi hapsila navijače koji prave nerede, pisala krivične prijave, ali bi se oni nakon nekoliko dana volšebno pojavili na slobodi. Oni kojima je suđeno nisu mnogo brinuli jer su znali da im presude neće postati pravosnažne. Znači, mogli su da rade šta hoće.

Vandali uživaju podršku i zaštitu političkih stranaka, čiji funkcioneri obično sede na rukovodećim mestima u klubovima ili u njihovim upravnim odborima. - Navijači su bili često angažovani na političkim mitinzima, pod plaštom patriotizma i borbe za naciju i veru. Neki put su za takve skupove vođe navijača dobijale i novac što je kod njih učvršćivalo uverenje da su nedodirljivi.

U evidenciji beogradske policije ima 3.000 ekstremnih navijača, od čega su čak 65 procenata klasični huligani. - Pošto interesi povezuju političare, klubove i navijače, razumljivo je da niko iz vlasti neće da zagrize ovaj zalogaj. Pogotovo jer je u pitanju ogroman novac koji se vrti u klubovima - objašnjava sagovornik iz tužilaštva.

On smatra da klubovi služe za pranje para od korupcije, što znaju i navijačke vođe i traže svoj deo. - Sprega političara i vođa navijača je veoma jaka. Političari na čelnim mestima u klubovima nisu tu samo da bi pomogli sportu, oni su tu, pre svega, zbog para. Poznato je da deo novca ne završava u sportskim društvima, već se samo provlači kroz njihove račune. Tako je, na primer, bivši državni funkcioner bio u rukovodstvu jednog vaterpolo kluba. MUP je kupio opremu za policajce od jedne privatne firme, ali nije mogao da je preuzme dok se tom klubu ne uplati "donacija" od stotinak hiljada evra. Vlasnik te firme nije pristao na to i policija nije dobila opremu - ispričali su "Vestima" u MUP-u Srbije.

To sve znaju i vođe navijačkih grupa i spremni su da takvim informacijama ucenjuju kako bi izbegli policijski progon i sudski proces.

- Ni u samoj policiji nema dovoljno volje za borbu. Pojedine starešine su godinama negovale blagu politiku prema sportskim huliganima. Na rukometnoj utakmici na Banjici jedan navijač počeo je da urinira po policijskim štitovima. Na naše zaprepašćenje, tadašnji komandir nam je naredio da se povučemo. Možda su našem i drugim komandirima obećane nagrade i funkcije u klubovima nakon penzionisanja - pretpostavljaju policajci koji su saznanja o ovom slučaju podelili sa čitaocima našeg lista.

Kazali su i da se prilikom intervencija i privođenja navijača neretko dešava da izgrednici telefoniraju nekom od visokih starešina u policiji, nakon čega usledi naređenje da budu pušteni. To obeshrabruje pripadnike snaga reda kojima se takvim postupcima vezuju ruke.

Nije samo Uroš Mišić

- Dešavalo se da huligani na stadionima napadnu policajce, prebiju ih i nikom ništa. Nije problem samo Uroš Mišić, koji je svojevremeno bakljom spržio policajca. Još je bilo tragičnih slučajeva. Ali, tužioci kao po receptu izgrednicima nude mogućnost priznanja u zamenu za blagu kaznu ili ih šalju samo na prekršajni sud gde dobijaju simbolične kazne - dodaju izvori "Vesti".

2024 © - Vesti online