NATO stiže u Srbiju: Evo šta proverava
- Mi smo bili u obavezi da sačinimo godišnji izveštaj o primeni IPAP-a za prošlu godinu i u martu ove godine smo to dostavili Sekretariju NATO-a. Po meni lično, mislim da su vrlo, vrlo pozitivni rezultati imajući u vidu da je to naš prvi IPAP, da smo početnici u tome - navela je načelnica Odeljenja za NATO i Partnerstvo za mir u Ministarstvu spoljnih poslova Srbije Dijana Ivančić.
Pročitajte još:
* RUSIJA: Ni korak dalje u NATO!
Ona je kazala da je "lično vrlo zadovoljna, jer 63 procenta aktivnosti je završeno".
- Nekih tri posto nismo uradili, ali tu spadaju projekti poput Južnog toka, tako da je jasno zašto nismo, a ostale aktivnosti su na dobrom putu da budu realizovane. Mi očekujemo narednog meseca tu delegaciju, imaćemo razgovore sa njima, naravno to neće biti samo razgovori sa predstavnicima državnih institucija, oni će razgovarati i sa predstavnicima nevladinog sektora, medijima - rekla je Ivančić.
To nije pakt, nego partnerstvo za mir
Načelnik Uprave za odnose s javnošću Ministarstva odbrane Srbije pukovnik Petar Bošković rekao je da ne očekuje nikakve primedbe na primenu IPAP sporazuma i da se "nada daljem produžetku ove izuzetno dobre i plodne saradnje".
On je na konferenciji posvećenoj strategiji javnog informisanja iz serijala "Otvoreno o IPAP-u" naglasio da se saradnja Srbije sa NATO odvija u okviru Partnerstva za mir što "često u javnosti i javnom mnjenju stvara konfuziju".
- Onog momenta kada kažete Partnerstvo za mir, oni to povezuju sa NATO-om, direktno sa NATO-om, što nije baš tako, jer se u Partnerstvu za mir nalazi i Rusija, a ona nije u NATO-u - naveo je Bošković.
20 miliona evra donacija
Predsednik Atlantskog saveza Srbije Vladan Živulović je rekao da su se, nakon što je predsednik Srbije Tomislav Nikolić potpisao sporazum Srbije s organizacijom NATO za podršku i nabavku, "u određenim medijima javile dezinformacije da Srbija time gubi suverenitet, da je maltene okupirana zemlja".
- Vrlo retko smo u medijima mogli da saznamo pravi cilj i pravi smisao tog sporazuma koji je vrlo koristan za državu Srbiju - rekao je Živulović i dodao da je Srbija od NATO "od 2003. do danas primila 20 miliona evra donacija za uništenje ubojnih sredstava koja nemaju nikakvu svrhu i koja mogu da izazovu veliku opasnost, a za čije uništavanje mi para nemamo".